Ve veřejnosti je vzbuzován pocit, že důchodci se mají v dnešní době nadstandardně. Rozhodně takovým způsobem, který je nesrovnatelný s tím, jakou životní úroveň měli třeba ještě před deseti lety. Dá se to jednoduše podložit také čísly, když průměrná penze vzrostla na nevídaných 20 700 Kč, což se jeví jako velmi slušné číslo, obzvlášť když lidem tato suma takto přijde na účet, jelikož už se žádným způsobem nedaní ani se z ní neplatí sociální či zdravotní pojištění.
Sami si zaděláte na problém
Důchodců jsou ale tři miliony a jsou mezi nimi značné rozdíly. A ačkoliv se stát snaží je narovnávat, do budoucna je docela pravděpodobné, že budou ještě narůstat. Odborníci totiž poukazují na jeden skutečně velký problém, který se příliš neřeší. Začíná se s tím až teď, ale pro mnohé už bude stejně pozdě.
Nejde o nic jiného než o důchody pro živnostníky. Tyto osoby samostatně výdělečně činné si totiž obvykle platí jen to nejnižší důchodové pojištění, jaké jim předepisuje zákon. Jsou to ony takzvané zálohy v minimální výši. Většina lidí se jich snaží dosáhnout, jelikož jim potom v kapse zůstává více peněz pro ně samotné. Mají pocit, že co odvedou státu, to už nikdy neuvidí a nebudou za to nic mít.
To v řadě případů skutečně platí, ale bohužel nikoliv v případě sociálního pojištění. Právě od výše, kterou za něj platíte, se totiž bude odvíjet to, jaký budete dostávat důchod. A zatímco zaměstnanci jako takoví jsou obvykle v suchu, jelikož mají odvody poměrně vysoké, a tak když máte třeba jen průměrný příjem, můžete se těšit na solidní důchod, v případě živnostníků tomu tak není.
Pokud si někdo třeba třicet let odvádí jen minimální zálohy, a takových lidí je velká spousta, musí počítat s tím, že mu dnes bude vyměřen důchod ve výši nějakých 10 až 11 tisíc korun, což věru není žádná výhra.
Zle na to doplatíte
“Opravdu jsem netušil, že dopadnu takhle špatně. V posledních letech se říkalo, jak jsou důchody vysoké, a tak jsem neměl obavy. Když jsem ale letos šel do penze, vyměřili mi ji na 11 500 Kč. Z toho své náklady nemám šanci pokrýt. A jelikož nemám žádné velké úspory, musím nadále pracovat,” říká pan Lukáš.
Ten je přitom typickým produktem tohoto systému. Nejde o žádného instalatéra nebo řemeslníka, pro které je živnost typická. “Pracoval jsem v malé firmě, kde se jelo na švarcsystém. Nikdy jsem to příliš neřešil a byl jsem rád, že mi v kapse zůstává více peněz. Teď ale hodně lituji,” vysvětluje pan Lukáš svou velkou chybu.
Čtěte také: Potvrzeno. Čeští důchodci jsou na tom nejlépe na světě. Tak dobře se jejich kolegové nemají ani v Německu
Jednou věcí jsou totiž skuteční živnostníci, kterým dává smysl jako OSVČ pracovat, jelikož dělají takzvaně “na sebe”. V České republice se však do obludných rozměrů rozšířilo zaměstnávání na živnostenský list i v řadě firem, které tak šetří na odvodech, a to na úkor svých zaměstnanců. Odhaduje se, že takových lidí jsou stovky tisíc a většina si platí jen minimální zálohy.
Foto: Shutterstock
To není pravda že všichni Důchodci berou 20.000 kč jsou Důchodci který nemají ani 10.000kč
Já mám 17.000a sem ráda celí život sem držela v kravine soboty neděle. Nevím jak ste na to přišli že mají důchodci 27000 to mají tak Prazaci a odduvodni to že v Praze je všechno drahý a u nás na vesnici ne Poslancům bych dala naše důchody a byla bych zvědavá jak by s toho vyšli hanba této vládě
Bohužel se v dnešní době ukazuje, že poctivé placení pojištění není jediným kritériem pro slušný důchod. Stačí být dostatečně výtečný, mít sporné zásluhy staré padesát let a jít stanovat před vládu. Není tedy nutné být součástí systému a přesto může člověk dosáhnout na průměrný důchod.