Není jednoduché být v současné době v důchodu a být odkázán pouze na to, co vám pošle stát. Ačkoliv se penze v posledních letech zvyšovaly, pořád to v případě mnohých na důstojný život nestačí, obzvlášť pokud si nemohou vypomoci třeba z celoživotních úspor. Přesto však senioři jisté možnosti obvykle mají, pouze jich nevyužívají.
Důchod bez peněz
Mnoho Čechů spadá do skupiny takzvaných chudých milionářů. Jsou to lidé, kteří sotva vyjdou se svým příjmem, a přesto mají poměrně značný majetek. Jedná se typicky o důchodce, kteří mají vlastní bydlení, které si v průběhu života pořídili a do jehož splácení dávali veškeré prostředky, což jim neumožnilo udělat si větší finanční rezervu.
Tuto rezervu však ve skutečnosti mají, pouze je uložená právě v dané nemovitosti. Ne nadarmo se vlastnímu bytu či rodinnému domu přezdívá ideální zajištění na stáří. Tak tomu skutečně je. Jenže pro většinu důchodců se taková nemovitost ve skutečnosti stává velkou zátěží. Jakmile jim totiž vypadnou větší příjmy, případně už v domě nežijí dva, ale třeba už jen jeden, je najednou starost o větší prostory problematická, protože pochopitelně vyžaduje určité investice přinejmenším na údržbu, kterých se lidem nedostává.
Je to jen zažitá představa
V Česku bohužel stále platí, že co člověk jednou získá, to už nikdy neprodá. V případě nemovitostí na stáří je to ale velká chyba. Lidé, kteří sotva vycházejí a mají k dispozici větší byt nebo dům, udělají nejlépe, pokud ho prodají a získají značné finanční prostředky. Z těch si mohou jednoduše platit nájem ve vyhovujícím bytě a zbytkem si přilepšovat k důchodu.
Tímto způsobem si zajistí mnohem lepší a kvalitnější stáří. Jde jen o to oprostit se od představy, že po vás musí něco zbýt. Rozhodně nemá cenu desítky let živořit jen pro to, abyste majetek udrželi.
V úvahu v takovém případě připadají i nejrůznější sofistikované finanční produkty, jako je například reverzní hypotéka, kdy v nemovitosti můžete nadále bydlet, ale k tomu je vám navíc ještě vyplácena renta.
Foto: Shutterstock
U panelákových bytů rozhodně neplatí, že je pořizovali za celoživotní úspory. V 90. létech si je odkoupili za hubičku do OV a teď si je mladí, pokud nechtějí strkat nájem do kapsy vlastníkům, musejí kupovat za miliony.
To je ale věc režimu, ne důchodců. Kdybyste se narodil dřív, budete ve stejné situaci. Jednoduché. Vždy doba bude pro někoho nespravedlivá.
Stát podporuje zvětšování sociálních a společenských rozdílů mezi samotnými starobními důchodci, aby mohl tuto obrovskou masu lidí lépe ovládat. Na jedné straně si stát hýčká skupinu privilegovaných důchodců-milionářů, kterým při valorizacích nesmyslně přidává největší částky v řádu tisíců k jejich nekřesťansky vysokým důchodům, výsluhám a dalším prebendám. Na druhé straně stát dupe po nejchudších seniorech se starobními důchody pod devět tisíc korun, kterým přidává při valorizacích částky v řádu desetikorun, takže tyto nejchudší a nejpotřebnější a často těžce nemocné staré lidi stát nemilosrdně tlačí do pozice bezdomovce.
To je správné. Já mám zničené zdraví z výroby v celoživotním třísměnném provoze nonstop, ale důchod mám zaplaťpánbůh 25 tisíc. Tak se má jako přidávat těm, co dělali celý život prd a také prd odvedli na daních, protože byli OSVČ?
Vy jste tak drzy ze chcete pripravit duchodce o majetek . Banda zlodeju. Proc by meli prodavat majetek a jit nekam do podnajmu nebo do domova duchodcu . Podnajem stoji 22 000 v domove duchodcu Jim vsechno Severin a jeste je strasibze je vyhodibkdyzbnebudou delat to Co je Jim narozeno . Majetek se nikdy neprodava ten qe dedi . To ze zlodej podporuje zlodeje jste nyni predvedli co chudakum duchodcum masirujete dobhlavy . Tak jako Hitler vyvrazdil 6 milionu zidu aby Jim vykradl majetek. Vy Bando.
Přesně tak.
Aha, takže důchodce, který za svůj byt, který si koupil, platí nyní fond oprav a spotřebu energií, což ho v malém městě vyjde na zhruba 5000 Kč, by měl tento byt prodat přes nějakou pofidérní realitku, a nastěhovat se buďto do domova důchodců, anebo si pořídit podnájem, za který bude platit i 15 000 Kč. No to je velmi ideální a perfektní myšlenka. Potom s důchodem jistě vyjde.
A druhý postřeh! V devadesátých letech se byty do osobního vlastnictví prodávaly za, doslova, pár halířů. Například v Karviné se byt 2 + 1 prodával za zhruba 70 000 Kč! To opravdu nejsou celoživotní úspory! A jedině naprostej idiot by tento byt prodal a stěhoval se do podnájmu!
A jaké byly tehdy příjmy?