Bohužel se aktuálně odehrává přesně to, před čím mnozí ekonomové varovali a čeho se obávali. Ceny potravin po určitém zklidnění v dosavadním průběhu tohoto roku začínají znovu růst. A to především z jednoho nehezkého důvodu: na trhu jich není dostatek, což způsobuje především neúroda i komplikující se dodavatelské řetězce, kdy některé země na své klíčové potraviny uvalují zákaz vývozu.
Cena se jen tak nezastaví
Problémy jsou aktuálně s rýží, jejíž vývoz zakázala Indie odpovídající za 40 % celosvětového exportu. Dále se potom nedostává olivového oleje, jehož export pro změnu stopl jeden z největších vývozců, a to Turecko. Již delší dobu je potom situace nahnutá s pšenicí, které je sice aktuálně dostatek, ale panují obavy, že jí určité překážky z trhu dostanou zase pryč.
A aby toho nebylo málo, teď se k tomu přidává kakao, které je mnohem důležitější potravinou, než by se na první pohled mohlo zdát. Situace s ním je však doslova kritická, kdy se jeho cena dostala na téměř 3800 dolarů za tunu. To je nejvyšší cena, jakou kakao stálo od roku 1979. Ano, po celých 44 let nikdy nebylo dražší.
Pokud by vás zajímalo, jak moc se cena kakaa změnila oproti stejnému období v loňském roce, potom je to o celých 60 %, což je v případě potraviny naprosto enormní nárůst. “Kakao a cukr se jednoznačně pohybují špatným směrem,” uvedl pro Bloomberg k cenám těchto dvou komodit klíčových pro výrobu čokolády finanční ředitel koncernu Hershey Steve Voskuil. “Očekáváme mnohem větší dopad v roce 2024 než letos, ale uvidíme, jak se to celé vyvrbí.“
Sešlo se to nehezky
Je to právě čokoláda, jejíž výroba je na kakau doslova závislá. Jde o jednu ze tří ingrediencí potřebných pro její výrobu, přičemž toto už je třetí rok, kdy je úroda pod požadovaným množstvím. “To vše se děje ve chvíli, kdy silné El Nino zřejmě přinese velké sucho do západní Afriky a dále poškodí úrodu. Zároveň po čokoládě roste poptávka,” uvádí server Yahoo Finance.
Analytici přitom upozorňují, že právě směřujeme do sezóny, kdy je spotřeba čokolády tradičně nejvyšší. Jak uvádí server CNBC, americké domácnosti pocítí vyšší účty za cukrovinky už za pár dní na Halloween, přičemž od té doby až do Vánoc platí, že se čokoláda konzumuje ve zvýšené míře. Příliš tomu nepomáhá ani cena cukru, která meziročně vyskočila o 52 %.
Foto: Shutterstock