Svět se obává něčeho, co se dlouhé roky zdálo být překonané. Jenže teď to vypadá, že inflace je zpět. Je možné, že světové ekonomiky konečně dožene nezřízené tištění peněz, které praktikovaly celou minulou dekádu a nemínily v tom přestat ani teď. Okolnosti je k tomu ale mohou donutit.
Po celém světě je dnes nedostatek potřebných materiálů, což extrémně tlačí na růst cen. Kromě toho vlády do ekonomik během koronaviru napumpovaly obrovské sumy. Velkou část těchto prostředků přitom lidé uspořili a je velmi pravděpodobné, že je vydají v příštích měsících. To opět povede k růstu cen.
Hlavní ekonom Deutsche Bank David Folkerts-Landau vydal studii, v níž tvrdí, že ve Spojených státech amerických tiká časovaná bomba. Lidé tu během covidové krize nahromadili přes dva biliony dolarů, což činí přibližně 42 bilionu korun. Jsou to prostředky, které uspořili za nezrealizovanou spotřebu, ale také peníze, jež lidé automaticky dostávali od americké vlády formou šeků. Pomoc přitom nebyla cílená, dostali ji úplně všichni, tedy i ti, kdo ji nepotřebovali. Na osobu přitom dosahovala několika tisíc dolarů. Podle ekonoma to povede k vysoké inflaci. “To zase může způsobit výraznou recesi a zahájit řetězec finančních potíží po celém světě, zejména na rozvíjejících se trzích,” citoval server Kurzy.cz ze zprávy. Výsledkem by mohla být staglface, tedy nepříjemný fenomén, ve kterém stagnuje hospodářství, ale ceny rostou. Jde přitom o velmi nezdravý stav.
“Tak vysoko byla inflace naposledy před pádem banky Lehman Brothers v roce 2008,” komentoval situaci pro Lidové noviny analytik Komerční banky Michal Brožka. Právě pád této gigantické banky odstartoval celosvětovou hospodářskou krizi.
Inflace rychle roste také v České republice, byť čísla za květen ukazují určité zpomalení. Přesto se růst cen momentálně pohybuje kolem 3 % v celé ekonomice, přičemž některé segmenty rostou výrazně více. Podle ekonomů se vyšší inflace dá očekávat i v blízké době, kdy by mohla vystoupat i na čtyři procenta. Pakliže by se světová ekonomika vyvíjela nepříznivě, nelze vyloučit ani výrazně vyšší čísla.
Foto: Shutterstock