Do čela pomyslného závodu o to, který z farmaceutických gigantů jako první vrhne na trh opravdu funkční a otestovanou vakcínu proti koronaviru, se dostala společnost Pfizer. Ta ve Spojených státech amerických jako první získala povolení otestovat svou očkovací látku na dětech, tedy nejzranitelnější populaci. Konkurenční firmy se přitom v poslední době dostávaly do problémů při klinických testech svých vakcín. Pozastavit je musela AstraZeneca, Moderna i Johnson and Johnson.
Děti tvoří zvláštní skupinu
Společnost Pfizer se na vývoji vakcíny spojil s německou firmou BioNtech. Jako jedna ze čtyř amerických vakcín dostala tato svolení pro zahání poslední fáze testování. Tato třetí fáze spočívá v podání vakcíny tisícům lidí. Srovnatelně velká skupina pak dostane placebo látku. Následně se čeká, kdo se nakazí. Pokud počty nakažených v placebo skupině výrazně převýší ty ve skupině dobrovolníků, kteří byli skutečně očkováni, je vakcína funkční. Zároveň se v této fázi zkoumají vedlejší efekty podání vakcíny. Právě v tom může být zakopaný pes. Očkování musí být skutečně bezpečné.
Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv nyní Pfizeru jako první společnosti udělil souhlas s provedením klinické studie na dětech. Ty tvoří zvláštní skupinu, kterou je nutné otestovat separátně. Vakcíny totiž u dětí fungují odlišným způsobem než u dospělých a mohou se projevit různé vedlejší efekty.
Covid se u dětí projevuje jako rýma
Jsou to přitom právě děti, které by mohly být klíčem k zastavení šíření této pandemie. V případě koronaviru totiž v drtivé většině případů tvoří skupinu bezpříznakových přenašečů, která je pro okolí svým způsobem velmi nebezpečná. Bezděky totiž mohou nakazit své rodiče, prarodiče či zdravotníky. “Domníváme se, že vakcína pro děti a adolescenty je zásadní proto, abychom dokázali covid dostat pod kontrolu,” uvedl vedoucí výzkumu, doktor Robert Frenck pro CNN.
Frenck je přitom přesvědčen o tom, že dětskou populací prošla nákaza v mnohem větší míře, než zachytila oficiální data. “Když máte doma dítě, má velmi často rýmu a většinou ho k doktorovi neberete,” říká lékař. “Přitom to, jak se covid u dětí většinou projevuje, je obyčejná rýma.” Podle Frencka to nicméně neznamená, že koronavirus děti nemůže ohrozit, jak se mnozí domnívali na počátku pandemie. Je zaznamenána celá řada případů dětí, které na covid zemřely, případně prodělaly těžký průběh nemoci. V porovnání s dalšími věkovými skupinami je jich ale výrazně méně.
Foto: Freepik