Německo neuvolňovalo koronavirová opatření tak rychle jako Česká republika. Pravděpodobně i proto zůstává epidemie v této sousední zemi stále pod kontrolou. Zajímavé je, že Němci mají nyní přibližně stejný počet nově nakažených každý den jako Česká republika. Rozdíl je ale v tom, že v Německu žije osmkrát více lidí. To jednoduchými počty znamená, že stav epidemie je v Česku osmkrát horší.
Němci houfně jezdili do Prahy za zábavou
Náš západní soused přitom bere situaci stále velmi vážně a rád by si nízká čísla udržel. Také proto zavádí opatření vůči jiným státům, protože nechce, aby lidé koronavirus přiváželi. Němci přitom nepřistupují ke státům plošně (až na výjimky), ale podle regionů. A v posledních dnech je značně znepokojily přírůstky nakažených v Praze. Na svém semaforu tak české hlavní město zařadili do červené kategorie. To znamená jediné: lidé přijíždějící z Prahy musí nastoupit do karantény nebo předložit negativní test na Covid-19. A je přitom jedno, zda jde o Čechy nebo Němce vracející se do vlasti.
Po vyhlášení tohoto opatření bylo možné na sociálních sítích vidět reakce jako “stejně nebudou schopní to kontrolovat”. Tak tomu ale úplně není a Němci mají mechanismy, jak si toho kterého člověka prověřit. Prahu nezařadili mezi rizikové lokality jen tak. Objevil se tu totiž problém, kdy Němci začali masově jezdit do Prahy za zábavou do nočních klubů. “Přitom v Německu jsou kluby, bary a diskotéky zavřeny, jsou považovány za místa s vysokým rizikem nákazy. Bylo tomu tak i přes celé léto,” uvedl český velvyslanec v Německu Tomáš Kafka pro Lidové noviny.
Tito lidé s největší pravděpodobností do Prahy okamžitě přestanou jezdit. Pokud si zaplatili organizovaný zájezd, mají ve své zemi právo ho bezplatně zrušit. Pokud tak Pražané v posledních týdnech pozorovali, že se restaurace v centru opět začínají plnit, rázem to může být opět jinak. Pro provozovatele podniků v centru půjde po nadějném nadechnutí o další těžkou ránu.
Výjimku mají jen pendleři a ti, co projíždějí
Pokud jde o Čechy, kteří míří do Německa, tam by velvyslanec doporučoval velkou míru opatrnosti a především to, aby se lidé před cestou podrobně seznámili s podmínkami, které u sousedů panují. “Pendleři, i ti z Prahy, jsou z nových opatření kompletně vyjmuti. Pro jistotu by však měli mít nějaké potvrzení o tom, že jsou skutečně pendlery, že pracují v Německu. Nějaké švindlování se opravdu nevyplatí, policie to umí dohledat. Německá strana bere opatření velmi vážně,” uvedl Tomáš Kafka. “Od omezení je osvobozen i čistý tranzit, a to i tehdy, je-li tranzitující z Prahy. Pokud by však došlo ke zřetelnému přerušení přejezdu a dotyčný by na území Německa přespal či se šel projít do města, už nutně potřebuje test.” Čistým tranzitem se rozumí i průjezd Německem na dovolenou do jiného státu.
Němci pochopitelně nemohou zkontrolovat každého, ale v žádném případě se nedoporučuje na to spoléhat. Závažnosti, s jakou Německo koronavirus řeší, totiž odpovídají také pokuty, které hříšníkům hrozí. Může jít až o osm tisíc eur, tedy více než 200 tisíc korun. A to by pak mohly být hodně drahé nákupy v Drážďanech, kam Pražané rádi vyrážejí a nyní bez testu nemohou.
Není přitom vyloučeno, že Německo do červené zóny v příštích dnech zařadí také další regiony České republiky. Epidemiologická situace se totiž rychle zhoršuje v celé zemi.
Foto: Freepik