V podobě Tomáše Petříčka opustila českou vládu pro mnohé nejsympatičtější figura, jejíž vyjadřování i směřování bylo jasně čitelné. Jeho politika byla jednoznačně prozápadní a zároveň se vymezoval vůči rozšiřování vlivu Ruska a Číny v České republice. Také proto byl trnem v oku nejen prezidentu Miloši Zemanovi, ale postupně i premiérovi Andreji Babišovi a nakonec i Janu Hamáčkovi, jehož vazby na Čínu v době pandemie jednoznačně posílily a staly se základem řady neprůhledných obchodů.
Když pak Petříček vyzval Hamáčka na souboj o předsednický post v sociální demokracii, bylo celkem jasné, že ten, kdo prohraje, bude se muset z vlády poroučet. Nakonec se ukázalo, že ve straně má silnější pozici Jan Hamáček, což bylo pro mnohé překvapení, protože zatím z hlediska klíčového oslovování voličů nepředvedl za tři a půl roku vůbec nic.
Když tak Tomáš Petříček narychlo opouštěl Černínský palác, byly na jeho adresu slyšet pozitivní komentáře, které se nesly v duchu “ČSSD bych sice nikdy nevolil, ale ten Petříček mi byl sympatický”. V tomto názoru pak mnozí pokračovali a přemítali, zda by se náhodou bývalému ministrovi nedýchalo lépe v nějaké jiné straně.
Ostatně, na sjezdu ho Jan Hamáček osočil z toho, že by ze sociální demokracie snad rád udělal “oranžovou TOP 09”. To Tomáš Petříček sice odmítl, ale je faktem, že v poslední době měl více styčných bodů s opozičními stranami než s tou vlastní.
Jako první se o Petříčkovy služby přihlásil vlivný lidovec a europoslanec Tomáš Zdechovský. “Osobně bych lidi jako je Tomáš Petříček přivítal v KDU-ČSL. Stojíme o pracovité a prozápadní politiky, kteří ctí v politice férovost,” uvedl na svém Twitteru. “Nechceme ho nikami tlačit, ale chtěli jsme mu dát jasně najevo, že o něj jako o experta na EU a zahraniční politiku stojíme,” vysvětlil pak Zdechovský.
V diskuzi pod jeho příspěvkem se potom rozjela zajímavá debata, která by podobný nebo jiný přestup kvitovala.
Pravdou je, že v sociální demokracii Tomáš Petříček velkou budoucnost nemá, a to především proto, že ČSSD se dost možná nedostane ani do Poslanecké sněmovny, a pokud ano, je pravděpodobné, že on sám nebude na volitelném místě.
V takové situace je horkým zbožím. U prozápadních voličů je velmi oblíbený a události posledních dnů mu na sympatiích veřejnosti ještě přidaly, a tak by se dobře vyjímal na kandidátce leckteré strany, která má v říjnových volbách lepší karty.
Foto: Úřad vlády ČR