Opředená tajemstvím, takovou pověst má jeskyně Cueva de los Tayos v ekvádorské džungli. Pro zdejší indiánský kmen Šuarů se stala rituálním místem. Vznikla z obrovských kamenných bloků, které by nedokázala opracovat lidská ruka. Musela by mít k dispozici stroj. V dnešní době by to byla hračka, jenže tahle jeskyně vznikla před mnoha tisíci lety.
Z knihovny zbyl zlomek
Badatelé věří, že Cueva de Tayos v sobě skrývá záznamy pradávných dějin starých až 250 000 let. K jejímu objevu došlo v roce 1860 a od té doby se záhadu, jak vznikly kamenné megabloky, pokusilo odkrýt už několik expedic. Fascinující je, že kameny, z nichž se skládají stěny a strop jeskyně, jsou řezány s dokonalou přesností a jejich vyleštěný povrch připomíná zrcadlo. Jak mohla nějaká starověké civilizace s primitivní technikou dokázat něco takového, nad tím si vědci stále lámou hlavu. Jeskyně navíce měla sloužit jako úkryt pro kovovou knihovnu, tedy soubor kovových tabulek se záznamy ideografickým písmem. V 60. letech 20. století se jejich výzkumu věnoval maďarsko-argentinský cestovatel Juan Moricz. Z kovové knihovny ale zbyl pouze nepatrný zlomek, který se dnes nachází v ekvádorském muzeu otce Crespiho. Velká část z nich vzala za své, mimo jiné při krádeží po vypuknutí požáru roku 1962.
Lidské dílo nebo hříčka přírody?
Podle historika Melvina Hoyose je Tayos lidským dílem. Její strop je rovný, se stěnami svírá pravé úhly. Podobá se dalším tunelům nacházejícím se jinde po světě. Pokud by před čtvrtou dobou ledovou (probíhala před 75 000-11 000 lety) na Zemi podobné tunely vznikly, šlo by o důkaz, že zde žila velmi vyspělá civilizace. Taková, která pravděpodobně znala laser a uměla s ním pracovat, jinak si lze stěží vysvětlit dokonale pravoúhle ořezané kameny. O jeskyni projevil zájem i známý badatel Erich von Däniken, s Moriczem ji roku 1972 navštívil a poté popsal. Jeho svědectví přispělo ke vzniku britsko-ekvádorské expedice. Mezi stovkou odborníků, kteří se jí v roce 1976 zúčastnili, nechyběl ani někdejší astronaut Neil Armstrong. Stopy po kovových deskách neobjevili, geolog Theofilos Toulkeridis ale poznamenává, že narazili na archeologické nálezy z období mezi 500 a 1500 př. n. l. Navzdory tomu se ale domnívá, že jeskyně je hříčkou přírody.
Foto: Shutterstock, zdroj: Atlasobscura, Ancient-code, Twitter
Ano o tom vím,viděl jsem ns toto téma několik vynikajcích televizních dokumentů,mimo jiné i Vetřelci Dávnověku na Prima Zoom!!!!!!!!!§