Obyvatelé České republiky by si již brzy mohli prožít stejnou šlamastyku, jaká tu byla před dvěma lety. Nejde o nic menšího než razantní nárůst cen energií. Ukazuje se totiž, že se k tomu opět schyluje, a to hned z několika různých důvodů.
Nemalé navýšení
Plyn zdražuje opět globálně v důsledku řady světových situací, které neovlivníme. Jenže Česká republika navíc zavařila ještě sama sobě. Stát totiž nedávno koupil vysoce zadlužený podnik Net4Gas, který teď budou podle všeho sanovat všechny domácnosti.
“Energetický regulační úřad zvyšuje cenu za regulovanou složku faktury u plynu. Především za přepravu. Jak udržet ztrátový, zadlužený NET4GAS,” napsala k tomu ekonomická analytička Lenka Zlámalová. Od 1. ledna 2025 totiž ERÚ bude zvyšovat regulovanou část ceny plynu na fakturách.
Nejvíce to pochopitelně postihne ty domácnosti, které na plynu nejen vaří, ale navíc s ním ještě vytápějí. Tam může být rozdíl oproti stávajícímu stavu jít do navýšení ve výši několika tisíc korun. Odhaduje se, že zvýšení bude o 8 až 15 %, a to v závislosti na distribuční oblasti.
Stáhnete topení?
Nejhorší to má být v Praze a v jižních Čechách, tedy v oblastech, které ovládají Pražská plynárenská a E.ON. O něco mírnější pak bude zdražení v oblasti pod společností GasNet. Ale i zde bude rozhodně citelné.
Vtip je v tom, že si tady vůbec nepomůžete fixací. Ta se totiž vztahuje pouze na cenu samotného plynu, nikoliv regulované složky ceny a měsíční plat. Tyto části faktury má ve své moci Energetický regulační úřad, a jakmile je navýší, promítnou se do všech koncových cen.
A to přitom zdaleka není všechno. Od roku 2027 bude na topení plynem v domácnostech uvalena povinnost platit za emisní povolenky. Tento zdroj vytápění by to mělo pro průměrnou domácnost prodražit o 5000 Kč.
Čtěte také: Plynové kotle definitivně končí. Nápad z Brusele Čechům pořádně zatopí
Lidé tak budou muset opět zavést úsporná opatření. Ostatně organizace WHO nedávno upozornila, že pro člověka je ideální, když si bude doma topit na pouhých 18 stupňů Celsia. To je přitom podstatně méně, než na co jsou zvyklé tuzemské domácnosti, které obvykle topí na 22 stupňů.
Foto: Shutterstock, zdroje: TZB Info, ERÚ