Lidem v České republice hrozí poměrně velký malér, o kterém většina z nich zatím nic moc netuší. Je to spojeno s držbou nemovitého majetku, která bude nově vyžadovat o poznání více povinností a papírování, než tomu bylo dosud. Jde tak trochu o vedlejší produkt schválení nového stavebního zákona, který přišel i s mnoha takzvanými přílepky, které z něho udělaly ukázkový paskvil.
Dejte si papíry do pořádku
Co mělo řešit zrychlení stavebního řízení, aby se v Česku konečně začaly pořádně stavět byty, které jsou potřeba jako sůl, paradoxně přináší ještě mnoho dalších komplikací, jež tu dříve nebyly. A to překvapivě i pro stávající majitele nemovitostí. Navíc neplatí, že by se nový stavební zákon týkal především developerů či stavebních společností, jak často panuje mylně rozšířený názor. Dotýká se úplně všech, a to i těch, kdo mají už postavený obyčejný rodinný domek.
Nová regulace vstoupila v platnost od 1. ledna 2024, avšak celá záležitost je natolik komplikovaná, že druhá fáze přijde až od 1. července tohoto roku. Právě tehdy naběhnou i všechny možné povinnosti, které už však v té době musíte plnit.
Odborníci se teprve teď seznamují s veškerými dopady, které novinka přináší, a informují o nich veřejnost. Ta tak může být ještě nepříjemně překvapena. Jako například v tomto případě, kdy se ukazuje, že lidé, kteří mají nějakou nemovitost, musí uchovávat její projektovou dokumentaci, a to tu, podle které se projekt nakonec realizoval. Nestačí tedy různé prvotní či pozměněné verze. Musíte mít v ruce papír, podle kterého se stavělo.
Bude to hodně drahé
Mnozí ho pochopitelně nemají, takže bude docházet k paradoxní situaci, kdy si budou muset opatřit projekt na základě toho, jak byl dům ve skutečnosti postaven, tedy jaksi reverzně. A teď se podržte. Netýká se to totiž pouze těch domů, které budou postaveny poté, co vstoupila novela stavebního zákona do praxe. Vše bude platit i zpětně na veškeré již postavené nemovitosti v České republice.
Čtěte také: Výrazně vyšší dědická daň vás může odradit od toho, abyste odkázali nemovitost dětem
Pakliže si říkáte, že to nebude tak žhavé, jak to vypadá a že na tuto hru nepřistoupíte, potom byste měli také vědět, jaké jsou v takovém případě sankce. Ty totiž nejsou vůbec nízké. Původně se počítalo s už tak vysokou pokutou ve výši 200 tisíc korun, avšak ta byla pro jistotu ještě navýšena na 400 tisíc. V případě, že tedy povinnosti nesplníte, připravte si rovnou tučný balík.
Foto: Shutterstock, zdroje: ČKA, MMR, ČKAIT
Je to blábol, nebo je to myšleno vážně? A na co ta projektová dokumentace bude dobrá? Jen to zase vytáhne z lidí peníze a spoustu ztraceného času.
‘Je to pravda jsem autorizovaný technik a dopad je nového zákona totalně destruktivní odhadem 1 rok se stavby nebudoustavět a budou novely.
nemáme schylené prpovaděcí vyhlášky ani metodiky k novému stavebnímu zákonu .
Bartoš je totalní břidil, nemá připracený portal stavebníka a další věci s tím spojené je to totální katastrofa napříč stavwebnictvím za 25 praxe nepamatují takový chaos a nepřipravenost.
Další blbost od pirátů, kdyby začali konečně lise starat o tuto zem a o lidi. Buď nedělají nic nebo vymyslí samé nesmysly. Prý si máme šetřit,ale dnes je tam třeba 100 000,- a za dvacet let je to pro některé jed na a výplata. Zajímalo by mě, když si celý život šetříme na soc. pojištění aby sme měli důchod, kde ty peníze jsou, kde je tato nejhorší prolhaná neodborná vláda i s premiérem prosustrovali.
Vše najdete v Archivu města ve kterém je nemovitost postavena
Pan Fiala a spol,s EU v zádech vždy něco originálního vymyslí jak vytáhnout z českých lidí peníze
Je vůbec možné aby takový zákon (nebo jeho část) platil zpětně? Co se proti tomu dá dělat?
Super. A kde mám vzít jako stavební dokumentaci z roku 1900? Nebo lidi co maji dům z roku 1850 nebo starši? Zase hledají důvod pokutován a z lidí tahat prachy
Je to obyčejný blábol, už jenom jak to budou zjišťovat? všichni půjdem na úřad z dokumenty, proč,k čemu by to bylo dobré?
To zas budou soudy narvany.
no blabol to není bohužel 🙁 muže te se poděkovat 5kolce !
už nevědi jak by lidi obraly 🙁