Čeho se ekonomové obávají už nějaký ten pátek, teď zjevně konečně přišlo. Česká ekonomika již zadrhává takovým způsobem, že povážlivým způsobem roste i nezaměstnanost, která se dlouhodobě držela na velmi nízkých hodnotách. Teď už ovšem nastoupila na opačnou trajektorii, kterou bude velmi obtížné zvrátit.
Už to celé padá
“Míra nezaměstnanosti v Česku letos v lednu vykázala úroveň rovných čtyř procent. Překonala tak drtivou většinu expertních odhadů, které nejčastěji počítaly s tím, že bude činit 3,9 procenta,” uvedl ve svém komentáři ekonom Lukáš Kovanda. Ten také upozornil na nemilou skutečnost, že jde o nejvyšší míru nezaměstnanosti od dubna roku 2021.
Jak si ovšem všichni pamatujeme, tehdy jsme čelili bezprecedentní situaci, kdy docházelo k okamžitému zavírání podniků v rámci nejrůznějších lockdownů. Tato nezaměstnanost byla přechodná, což se o té současné s největší pravděpodobností říct nedá, jelikož tu není žádný jednoznačný moment, který by ji způsoboval. Jde o setrvalý ekonomický pokles, kterému se čelí mnohem hůře.
“Současný nárůst míry nezaměstnanosti odráží loňský propad ekonomiky. Tu „dusí“ nadále poměrně vysoké ceny energií a také stále vysoké úrokové sazby, které doléhají například na stavebnictví,” vysvětlil Kovanda.
Nepříjemná situace
Každý tak nějak cítí, že česká ekonomika není zdaleka v dobré kondici. Podniky sice tak nějak dále šlapou, ovšem nemají zrovna nejzářnější vyhlídky, a některé už ostatně už deklarovaly poměrně zásadní propouštění. Kritická je situace právě ve stavebnictví a přidružených oborech. Tam některé firmy již ruší nebo omezují celé provozy a zaměstnancům nedávají jen volno, ale rovnou je propouštějí.
Česká národní banka tak pravděpodobně bude muset dát ekonomice nějaký impuls v podobě většího snížení úrokových sazeb, které jsou stále na vysokých hodnotách. To ovšem může způsobit i návrat inflace a ještě větší potíže. Projeví se to také pravděpodobně v oslabení koruny, což potěší exportéry, ale nikoliv domácnosti, kterým klesne hodnota úspor.
Foto: Shutterstock