Je to těžko uvěřitelné, ale Evropská unie nám výrazně prodražuje život na všech možných úrovních. Co se teď chystá, to už je opravdu na pováženou. Vždyť se chystá zavedení emisních povolenek na vytápění domácností a dokonce na spotřebu běžných pohonných hmot. Tím to ale zdaleka nekončí. V poslední době se úředníci zaměřují i na nová pravidla pro potraviny, která je pravděpodobně silně prodraží.
Potravináři kroutí hlavou
Všechno se pochopitelně nese v duchu ochrany životního prostředí. Proti tomu je obtížné něco namítat, protože s tím tak nějak souhlasí každý, ovšem je důležité, aby to mělo nějaký rámec, kdy by se hodnotilo, zda je to ještě rozumné. Teď to vypadá, jako by nikoho nezajímalo, kolik jaké dopady budou stát běžného člověka peněz.
“Už dnes má Evropa dražší potraviny, než je tomu ve zbytku světa. A ještě je vlivem nesmyslných opatření budeme muset dál zdražovat,” varovala veřejně šéfka Potravinářské komory Dana Večeřová. Důvodem jejího rozhořčení je především nový evropský plán na to, že výrobci potravin budou muset informovat o uhlíkové stopě, kterou produkce té které potraviny zanechala. V přípravě je rovněž nová směrnice, která zvyšuje odpovědnost za ochranu životního prostředí.
Celé se to jeví jako naprosto zbytečná zátěž, kterou vymyslel nějaký horlivý úředník od svého pracovního stolu, aniž by se zamýšlel nad důsledky takového konání. Zároveň to vypadá jako příprava na mnohem větší regulaci. Od toho, kdy budou výrobci potravin hlásit své emise, už je jen krůček k tomu, aby za ně byli pokutováni nebo nuceni k jejich omezování.
Co to zase vymysleli?
S tím ostatně už otevřeně počítá i Potravinářská komora, podle které tohle všechno stejně povede jen k tomu, co se stalo i v automobilovém průmyslu. Produkce se přesune jinam, kde bude zátěž pro životní prostředí ještě mnohem vyšší.
To ale zdaleka není všechno. Potravináři mají povinně začít snižovat svůj odpad. Ti to ale vidí jako něco zcela absurdního, jelikož při výrobě v tomto sektoru ho už tak moc nevzniká. Je proto otázkou, proč se EU zaměřuje zrovna na tyto aspekty.
K čemu všemu to povede? V první řadě se zdraží potraviny pro zákazníky. Následně může docházet ke krachům potravinářů, kteří se stanou nekonkurenceschopní. S trochou nadsázky lze říct, že tím bude dosaženo klimatických cílů v rámci Evropy. Na zdejší trh však budou proudit potraviny z jiných zemí, kde si s tím žádnou starost nedělají.
Čtěte také: Máslo bude za 300 Kč. Češi se musí připravit na tvrdý náraz před Vánoci, obchody vás podojí
Zákazníci přitom reálně volali po něčem úplně jiném, co ale Evropská unie zcela ignoruje. Stále zde totiž funguje takzvaná dvojí kvalita potravin, kdy se zejména do České republiky dostává jídlo druhé a třetí kategorie, a to ve stejném obalu, jako se prodává jinde ve vyšší kvalitě. Právě na tomto poli se má konat.
Foto: Shutterstock
Můžete už někdo ty magory z Bruselu odvolat? Jde to,v Americe se s výměnou prezidenta těchto blbostí zbaví,takže to jde,jestli teda do tý doby nezahyneme hlady..
Za chvilku nám budou i určovat kdy můžeme jít na záchod a jakej papír použít.
Emisní povolenky, jen na pohonné hmoty? Co tak emisní povolenky na pivo, sycené nápoje, sodastreamy, víno atd? Co2 je přece prevít s tím snad souhlasí všichni!