Před pár lety to vypadalo, že bychom snad mohli státní finance dostat do pořádku a hospodařit s přibližně vyrovnaným rozpočtem. Z dnešního pohledu se to jeví zcela neuvěřitelně, ale v roce 2019 skutečně do státní kasy přiteklo přibližně tolik peněz, kolik z ní odteklo.
Výhody končí
A tak si Ministerstvo financí mohlo dovolit připravit zajímavé projekty pro lidi, jako byla například paušální daň. Ta měla za cíl především odlehčit živnostníkům od úmorného papírování v souvislosti s placením daně z přidané hodnoty a také sociálního a zdravotního pojištění. Vše se sečetlo do jedné částky, která byla navíc velmi nízká a hlavně pro ty, kdo měli vyšší příjmy, to bylo velmi výhodné.
Časy se však mění a dnes je potřeba vybírat stále více peněz, protože státní kasa je úplně děravá a generuje schodky dosahující stovek miliard korun. Zvyšují se platby úplně za všechno a paušální daň není žádnou výjimkou. Na ní je však krásně vidět, jak moc odvody vůči státu stoupají.
“Využívám paušální daň od začátku a za těch pár let se platby neuvěřitelně zvedly,” říká pan Roman ze Zlína, který pracuje jako instalatér. “Musím si to znovu propočítat, protože z výhody se pomalu, ale jistě stává nevýhoda.“
Jde tu hlavně o důchody
V nejnižším režimu se v roce 2025 paušální daň navýší o nemalých 1208 korun. Důvodem je především to, že se na pozadí navyšují minimální zálohy na sociální pojištění, které v posledních letech rostou velmi rychlým tempem.
Tím to bohužel ani zdaleka nekončí. Sociální pojištění se má totiž navyšovat i v příštích letech, za čímž je bezprecedentní snaha vlády přiblížit v tomto směru živnostníky k zaměstnancům. Odborníci to však kritizují, protože obě skupiny jsou výrazně odlišné a mělo by se k nim přistupovat jinak.
Čtěte také: Češi si rychle vybírají peníze z bankovních účtů. Může za to stát, který na ně připravil nehezkou věc
Důvodem jsou ale hlavně důchody. V České republice je velké množství OSVČ, a to často na takzvaný švarcsystém, které si platí právě minimální zálohy, případně nejnižší pásmo paušální daně. Tito lidé potom získávají velmi nízký důchod. Právě navyšování důchodového pojištění by to mělo vyrovnávat.
Foto: Shutterstock, zdroje: ČSSZ, Finanční správa