České banky se rády tváří, že to s vámi myslí opravdu dobře. V tomto duchu se ostatně nesou jejich reklamní kampaně, v nichž se neustále skloňuje finanční zdraví klientů. Reálně jde ale o něco jiného, a to o úroky a poplatky. Vše je namícháno tak, aby na tom vydělala především banka, zatímco namotaný klient platil jako mourovatý.
Není to vůbec levné
Nikde jinde to snad není tak patrné, jako v případě dnes tolik oblíbených investic. Zatímco klasické bankovní produkty jsou dnes často bezpoplatkové, případně i poměrně výhodné, v případě investic se banky snaží stále maximálně obohatit. Vycházejí z toho, že toto prostředí stále není klienty dostatečně prozkoumané. A za to, že jim poskytují jistotu, si zejména velké banky nechávají pořádně zaplatit.
Jako příklad může posloužit Česká spořitelna, která má vskutku zajímavý ceník, pokud jde o investice. Jedna věc jsou její podílové fondy, kde platíte vstupní a udržovací poplatky v řádu procent, což rozhodně není nic příjemného.
Česká spořitelna si však vezme své i v případě, že investujete napřímo a kupujete populární ETF. O nich mají lidé načteno, že je to výhodná záležitost, což platí, ovšem zapomíná se na samotný nákupní a prodejní proces, který může být v některých případech velmi nákladný.
Zajímavý výpočet provedl Pavel Fohler, který se podíval na to, jaký bude mít vliv poplatků na dlouhodobé investování. Vzal si klasický 30letý horizont, po který hypotetický investor bude odkládat 2500 Kč měsíčně, což je dnes velmi reálná částka.
Přijdete o vysokou částku
A bude pravidelně nakupovat právě třeba ETF prostřednictvím České spořitelny. “Volba správného brokera je v dlouhém investičním horizontu zásadní. V ČR naštěstí máme mnoho brokerů, kteří jdou příkladem a mají poplatky velmi nízké,” uvedl Fohler. “Na druhé straně spektra ale máme většinou banky, které mají neuvěřitelné ceníky, kterým porozumět, je nadlidský úkol.“
Vyšel právě z ceníku České spořitelny, která si řekne 0,4 % za obstarání koupě cenných papírů, minimálně však 17 USD. Platí se jí také za to, že vám cenné papíry vede v evidenci. To vše je třeba zohlednit.
Výsledek je doslova tristní. Pakliže byste nemuseli platit poplatky, získali byste za danou dobu 6,63 milionu korun. Ovšem pokud budete investovat prostřednictvím České spořitelny, zaplatíte jí na poplatcích 1,23 milionu korun. O tyto peníze nenávratně přijdete a odevzdáte je bance.
Čtěte také: Česká spořitelna oznámila změny. Lidé už toho mají plné zuby. Neuvěříte, co se tam děje
“Byznys model ČS je založený na extrémně konzervativní, neflexibilní klientele a ta raději bude platit, než aby přešla jinam,” napsal k tomu Michal Lang.
Foto: Shutterstock