Povstalecké hnutí Tálibán zaznamenává obrovský úspěch, který je zároveň drtivým ponížením západního světa, který se v uplynulých dvaceti letech snažil z Afghánistánu udělat zemi podle svého gusta. Celou tu dobu se to příliš nedařilo, ale že se tento projekt za pár týdnů od stažení spojeneckých vojsk rozsype jako domeček karet, to čekal jen málokdo.
ŽIVĚ: V chaosu na kábulském letišti umírají lidé. Sledujeme krizi v Afghánistánu minutu po minutě
Když se Američané a jejich spojenci z Afghánistánu před nedávnem rozhodli plně stáhnout, nebyly vyhlídky vlády tohoto státu nijak růžové. Čekalo se, že Tálibán přejde do ofenzívy a afghánská armáda bude mít co dělat, aby ubránila klíčová teritoria pro kontrolu území. Analytici se předháněli ve svých předpovědích, zda se jí to podaří, nebo zda nakonec zvítězí radikální hnutí, kvůli jehož vládě a napojení na teroristickou Al-Kájdu Američané do této obtížně kontrolovatelné země vůbec vstupovali. Jedni dávali vládě půl roku, jiní dokonce rok, další se domnívali, že situace skončí patem, ale takřka nikdo nedokázal předpovědět, že Tálibán bude záhy v Kábulu, který přitom nikdo nebrání a kde teď dochází k vcelku mírumilovnému předání moci.
Tento vývoj ukazuje hned několik důležitých věcí. Předně je to skutečnost, že ani stovky miliard dolarů Afghánistán prakticky neproměnily. Reálně se velká část rozkradla a někteří afghánští politici teď dost možná patří mezi nejbohatší lidi světa. Ukazuje se, že afghánská armáda, ve které se oficiálně utopila největší část investic, byla silná jen na papíře. Některé jednotky skutečně existovaly pouze virtuálně. Generálové zkasírovaly prostředky na jejich formaci a následně je vykazovali pouze papírově. Je jen logické, že taková obrana příliš fungovat nebude.
Překvapuje ale i hnutí Tálibán. Navzdory určité propagandě zejména amerických médií, která se snaží tyto radikály vybarvovat v co nejčernějších barvách a nepřisoudí jim žádné plusové body, se zdá, že Tálibán se do určité míry změnil. Na aktuálních vyjádření jeho vůdců, která se jeví vůči představitelům afghánské vlády, ale i Američanům, smírně, by se do budoucna možná dalo stavět. Je možné, že to Tálibán tentokrát skutečně chce vzít za lepší konec. To pochopitelně neznamená, že v zemi nezavede obávané islámské právo, na druhou stranu by ale s trochou štěstí mohl Afghánistán konečně stabilizovat, a pokud ho Západ nebude násilně ostrakizovat, ale třeba i podá pomocnou ruku, nemuselo by to být o mnoho horší než předchozí dvacetileté trápení.
Ostatně, Američané už se v předchozích letech s Tálibánem jednat snažily. Podle některých zdrojů byla dohoda velmi blízko a podařilo se dosáhnout na čas i klidu zbraní. Ten však často porušovala afghánská armáda na pokyn své vlády, která ve skutečnosti neměla žádný zájem na tom, aby se Američané s Tálibánem dohodli. Jednak pro to, že by to ohrozilo její primát nad zemí, ale také proto, že si z USA udělala dojnou krávu.
Teď se tedy v Afghánistánu znovu rozdávají karty, a přestože jsou na místě obavy, je vhodné nevidět vše pouze černobíle. Možná nakonec budeme překvapeni.
Foto: Shutterstock, zdroje: CNN, Reuters, Al Jazeera
A může za to Babiš!