Situace v Afghánistánu je pro pozorovatele zvenčí mimořádně nepřehledná. Ze země přitom prchají cizinci i jejich kontakty, a tak je stále složitější zjišťovat, co se v zemi vlastně skutečně děje.
Samotné radikální hnutí Tálibán oficiálně dává spojencům čas do konce srpna, aby evakuovali nejen sebe, ale i své případné spolupracovníky. Ti se chtějí ze země dostat právě z obav před tím, co by jim radikálové udělali za to, že pomáhali Američanům. V tomto ohledu však Tálibán uklidňuje, že nemá v úmyslu se mstít. Naopak chce vyhlásit amnestii. Z Afghánců tomu však věří málokdo, protože už se pro změnu objevují zprávy o zmlácených či unešených tlumočnících. Jejich rodiny potom dostávají dopisy, ve kterých jim hrozí smrtí.
O situaci v zemi teď podle agentury Reuters promluvila vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová. Ta uvedla, že má věrohodné informace o popravách, které provádí Tálibán a také o cíleném utlačování žen. Tyto incidenty nemusí nutně probíhat v hlavním městě Kábulu, které je přeci jen stále na očích a kam se v těchto dnech přemisťují vrcholní představitelé Tálibánu. Jde především o regiony, které Tálibán dobyl už dříve a kde už nastolil nějakou formu své vlády, jež se odvíjí od vlastního výkladu práva šaría.
Tato slova podporuje také zpráva organizace RHIPTO Norwegian Center for Global Analyses, podle které se Tálibán ve skutečnosti neřídí svými sliby. Naopak postupuje od dveří ke dveřím a hledá spolupracovníky spojeneckých armád. “Pokud se mu sami nevydají, Tálibán zadrží, bude stíhat, vyslýchat a trestat jejich rodinné příslušníky,“ uvedl vedoucí centra Christian Nellemann. Tálibánci se přitom nerozpakovali násilně potlačovat demonstrace, které proti jejich nadvládě vznikly. Na různých místech země do davů pálili střelnými zbraněmi a výsledkem je blíže nespecifikovaný počet obětí.
Čtěte také: Afghánistán začíná kolabovat. V zemi nejsou peníze a ceny raketově rostou
Není přitom vyloučeno, že k těmto incidentům dochází i proto, že Tálibán nikdy nebyl centralizovaným hnutím a jeho vedení se jednotlivé “pobočky” dosud nepodařilo zkoordinovat na jednotnou notu. Je vůbec otázkou, zda je něco takového možné, protože jednotliví vůdci mohou mít odlišné představy o tom, jak Islámský emirát Afghánistán vést.
Foto: Shutterstock
No jistě,,,chudáci američtí vojáci a jejich afghánští pomocníci, myslím si, že bychom jim měli vyslat další 3 letadla s humanitárnní pomocí , aby nám na tom letišti nestrádali, hrdinové….náš vzor…..
Hermeticky uzavřít všechny hranice armádami a nenechat projít ani myš !! Žádnou podporu nic ,když demokracii nechtějí ,tak a´t ukážou ,jak je aláh nakrmí _
afgánci mají co chtěli . nejspíš ze strachu ze vzdělaných a soběstačných žen raději zbaběle odevzdali vládu a moc sadistickým fanatikům