Pokud se nám nepodaří najít, vytrasovat a izolovat takzvané superpřenašeče koronavirové infekce, těžko můžeme v této vlně nad epidemií vyhrát, shodují se odborníci. Jde o jedince, o kterých se mluví už od začátku této pandemie. Obvykle nemají vážnější příznaky, případně jsou dokonce zcela bezpříznakoví. Zároveň v sobě ale mají takovou dávku viru, že snadno nakazí desítky i stovky dalších lidí. Pokud by se takové jedince podařilo identifikovat, bylo by zpola vyhráno. Podle některých studií jsou to totiž právě tito superpřenašeči, kteří stojí až za 80 % veškerého komunitního šíření koronaviru.
“Někteří infikovaní jedinci, tzv. superšiřitelé mají velký potenciál dále šířit nákazu, což je dáno jednak jejich vyšší nakažlivostí, neboť masivně vylučují virus, a zároveň charakterem jejich chování jako jsou časté kontakty, velká společenská aktivita, profesní zaměření a další, pro které jsou schopni nakazit neobvykle velké množství svých kontaktů,” uvedla epidemioložka Kateřina Fabiánová v televizi Prima.
V Asii se na superšiřitele zaměřili a epidemii zastavili
Souhlasí s ní také imunolog Karel Drbal. Podle něj je zásadní, aby došlo k vyhledávání superpřenašečů cíleným testováním a trasováním. “Jsem přesvědčen, že jejich lokalizace je naprosto klíčová,” uvedl Drbal v diskuzním panelu Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. Podle něj je v tomto ohledu nutné vzít si příklad z asijských zemích, kde vystopování superšiřitelů vedlo k potlačení epidemie. “Takhle to dělají v Japonsku, věnují se hlavně důležitým clusterům, tedy shlukům. Vědí tak přesně, kde přenosy infekce probíhají a které z nich jsou nebezpečné,” řekl imunolog.
Podle Karla Drbala to však v současném stavu stejně nejspíše nebude stačit k úplnému zastavení epidemie. V této vlně bude ještě zapotřebí přitvrdit. “Současná opatření včetně nošení roušek nechrání lidi před virem stoprocentně, jen snižují množství nálože, se kterou se setkají. A ve výsledku nejde o žádné extrémní snížení. Ke spolehlivé ochraně lidí dojde jen tehdy, kdy je infekční člověk izolován,” myslí si imunolog.
Současnou vlnu sice nakonec podle Drbala zvládneme, ale obává se především toho, že si Češi do budoucna neodnesou žádné ponaučení a situace se tak bude opakovat. “Jsem skeptik, protože poučitelní nejsme. Například zdravotnický systém funguje jen tak, jak funguje jeho nejslabší článek. Pokud tedy jeden člověk bude proti ostatním, nic se nezlepší.“
Foto: Freepik