Ve věci cesty Jana Hamáčka do Moskvy stále není jasno. Zatímco novinář Janek Kroupa ze serveru Seznam Zprávy tvrdí, že ministr chtěl do Ruska vyjednat skandální obchod v podobě zametení vrbětické kauzy pod koberec za sputniky a prezidentský summit, Hamáček se vší silou brání, a to i soudní cestou. Vytáhl těžký kalibr: po novináři a vydavateli Seznam Zpráv žádá 10 milionů korun za pomluvu.
Podle novináře Janka Kroupy i jeho šéfredaktora Jiřího Kubíka nemůže být o věrohodnosti důkazů svědčících v Hamáčkův neprospěch pochyb. Zatím je ale nechtějí ukázat, protože jejich zdroje si přály zůstat v utajení. V případném soudním řízení však mají příslib svědectví.
Otázkou je, kdo novináře o nepochopitelném záměru Jana Hamáčka informoval. Oni sami naznačují, že to byl některý z účastníků schůzky na ministerstvu vnitra. Pravdou je, že ani jeden z nich zcela jasně neřekl, co se na schůzce projednávalo a že novinářská verze nesedí. Na druhé straně také platí, že většina z nich opatrně podpořila Jana Hamáčka, byť explicitně neprohlásili, že obchod nechystal.
Jediným, kdo se jakéhokoliv prohlášení zdržel, je policejní prezident Jan Švejdar. “Celá záležitost je natolik závažná, že ji odmítám hodnotit skrze pocity. Faktem je, že na jednání jsem byl, jakkoliv komentovat jeho obsah ale nebudu. Pohybujeme se v rovině činnosti zpravodajských služeb a také v rovině probíhajícího trestního řízení,” uvedl Švejdar na svém Twitteru.
Jeho slova působí velmi závažně. Lze z nich přinejmenším vyčíst, že celá věc je ožehavá a nikoliv jednoznačná. Případně nevyznívá příznivě pro Jana Hamáčka, který je Švejdarovým přímým nadřízeným, a tak ji nechce veřejně komentovat. Není tedy vyloučeno, že je to právě Švejdar, kdo s novináři mluvil. Sám uvedl, že na něj míří trestní oznámení za vyzrazení utajované skutečnosti.
Foto: Policie ČR