Pokud se chystáte na dovolenou k moři, měli byste se dopředu seznámit s možnými nástrahami. A teď nemluvíme pouze o komplikacích spojených s covidem, jako spíše tradičními nebezpečími, jež se mohou pod hladinou moře nacházet. Zde totiž žije řada tvorů, které vám mohou pokazit celou dovolenou.
Přestože se většina lidí bojí žraloků, jejich nebezpečí ve Středozemním moři je naprosto minimální. Mnohem více problémů způsobují například žahavé medúzy, ale také nepříliš známí, o to však nepříjemnější ohniví červi.
Čtěte více: V Chorvatsku se přemnožily nebezpečné medúzy. Způsobují velmi bolestivé rány
Ohnivý červ (Hermodice carunculata) vypadá jako něco mezi housenkou a stonožkou. Dosahuje délky přibližně od 15 do 30 centimetrů. Svou oběť, člověka nevyjímaje, může kousnout, ale obvykle dojde spíše k poleptání kůže jehličkami, kterými má pokryté celé tělo a které jsou vysoce toxické. Ohnivý červ na sebe upozorňuje tím, že se zbarví do agresivní červené či žluté barvy.
Ohniví červi obývají především tropické oblasti Atlantického oceánu, ale vyskytují se také ve Středozemním a Jaderském moři, tedy v destinacích, kam Češi nejčastěji vyrážejí na dovolenou. Obvykle na něj narazíte na korálových útesech, mořském dně nebo ve skalách, které jsou tak časté právě v Chorvatsku.
Nebezpečí ohnivých červů spočívá také v tom, že se nevyskytují na hloubce jako spíše na mělčinách, kde mu vyhovuje i teplota vody. V souvislosti s globálním oteplováním se tak tito živočichové ve velkém přesouvají i tam, kde na ně dříve nebyli zvyklí. V roce 2019 se přemnožili v Chorvatsku, kde způsobovaly skutečně velké problémy. Od té doby je třeba s rizikem jejich zvýšeného výskytu počítat i v této oblíbené destinaci, jak informuje chorvatský server Jutarnji List.
Zásadní je pochopitelně vyhnout se dotyku s tímto živočichem. Zpozorněte například tehdy, když uvidíte poraněnou hvězdici. Právě její otvory patří k nejoblíbenějším zdrojům potravy ohnivých červů.
Pokud už dojde k nepříjemnému kontaktu s ohnivým červem, klíčové je precizní odstranění všech jehliček z kůže. Obsahují totiž velkou dávku toxinů, které způsobují ostrou pálivou bolest, následné opuchnutí a horečku. Postižená místa také dlouhou dobu svědí.
Foto: Shutterstock