Kvalita potravin v České republice je naprosto tristní. To je všeobecně známá věc, ovšem celá problematika má mnohem hlubší rozměry, než by se na první pohled zdálo. Navíc, namísto toho, aby se situace přeci jenom zlepšovala, což by se dalo předpokládat, se naopak ještě více zhoršuje. Ostatně, nedávné srovnání ukázalo, že se v Česku prodávají mimořádně nekvalitní potraviny a trend je jednoznačně sestupný.
Nejsme na tom dobře
Obchodní řetězce, výrobci a dodavatelé svými kroky pravidelně tuto nechvalnou skutečnost připomínají. Státní zemědělská a potravinářská inspekce se nestačí otáčet, aby se jí podařilo zachytit alespoň malou část všech prohřešků. Je třeba si uvědomit, že jde jen o špičku ledovce, a o to více je to znepokojující.
Jak moc velký šlendrián v této zemi v otázce kvality potravin panuje, ukazuje i nejnovější zjištění, které se týká velkého obchodního řetězce. Tesco totiž zákazníkům prodávalo falšované a nedeklarované odrůdy brambor.
K prohřešku došlo u raných praných konzumních brambor odrůdy Spunta. “Rozbor v laboratorním centru Výzkumného ústavu bramborářského potvrdil přítomnost hlíz čtyř různých odrůd brambor – nejednalo se tedy pouze o deklarovanou odrůdu Spunta,” uvedla SZPI na svých facebookových stránkách.
Dělá se to prý běžně
Pod příspěvkem už diskutují zákazníci, podle kterých nejde o žádnou novinku či výjimečnost. Děje se to prý naprosto běžně “Koupíte brambory a už po oškrábání zjišťujete, že jde o minimálně dvě odlišné odrůdy. Potom vám v marketu sesypou zbytky z přepravek do jedné a máte to,” uvedl k tomu Ladislav Kroc. Další potom poukazují na skutečnost, jak moc jsou u nás brambory drahé. “A to chtějí 30 korun za kilogram,” poznamenal Petr Lifka.
Podobné praktiky jsou v každém případě nepřípustné. Není možné klamat zákazníky tím, že deklarujete dražší odrůdu brambor a ve skutečnosti lidem dáváte nějakou mnohem horší. Lze na tom sice krátkodobě vydělat, ale jak se ukazuje, nakonec se na to přijde.
Foto: Shutterstock
Jsme už celá desetiletí smetištěm Evropy, přesně od doby, kdy u nás na nátlak ze západu byly zrušeny přísné potravinářské normy. Ty byly překážkou aby k nám mohlo být ze západu dodáváno zboží horší až odpadní kvality. Zástupci zahraničních řetězců ještě drze tvrdí, že český zákazník si to přeje, protože prý má specifické chutě. Běžně se taky k nám vozí ze západu zelenina a ovoce, jež se na pultech západních marketů neprodala pro zvadlost,mizernou chuť, mnohdy i hnilobu. Prostě tu neprodanou zeleninu a ovoce staženou ze všech marketů v Německu či Rakousku naloží do kamionů a pošlou doprodat do poboček v ČR. Jak o nás pohrdavě říkají hlavně Němci, že české prase všechno spase. A tyhle praktiky měla potírat naše eurokomisařka Jourová. Měla to jako volební program. Po zvolení se na to z vysoka vysr… a teď je její hlavní činností potírání kritických hlasů vůči EU a zavádění cenzury.
Ani se nedivím že jsme smetiště.Za celý život jsem neslyšela že by byla inspekce v obchodech kde já nakupuji.A za další když už inspekce něco objeví proč se o tom nepíše a nemluví?A když něco špatného najdu určím do kdy musí být závada odstraněna a že si to zkontroluji ale ne hned jak by viník očekával ale třeba o týden dýl.A když je třeba milionová pokuta pro řetězec jako plyvnutí do vody tak příště to bude o jednu nulu víc.A za další proč nemůžou být externí pracovníci kteří by nahlásili že je něco špatného v obchodě a nahlásit to inspekci?No snad jsem to napsala srozumitelně.