Problematika testů na nemoc Covid-19 se zdá být dalším z řady selhání Ministerstva zdravotnictví. Ani po několika měsících relativního klidu nedokázal tento rezort vybudovat spolehlivé kapacity pro testování dostatečného počtu lidí a navíc stále selhává indikace možných nakažených k vyšetření. Neustále se tak opakují situace, o kterých jsme slýchali, případně je zažívali na vlastní kůži v počátcích epidemie. A to, že se někdo k testům nedostane, ani když je u něj vážné podezření z nákazy. V médiích se pak sice neustále diskutuje o chytré karanténě, ta ale bez funkčního testovacího zázemí nemůže nikdy fungovat.
Proč koronavirus? Vždyť je to chřipka
Aktuálně vyvolal vlnu rozhořčení případ příslušníka Městské policie, který na na webu této bezpečnostní složky popsal, jak to s testováním vypadalo, když se o něj sám začal zajímat. Jeho syn totiž navštívil dnes už pověstný klub Techtle Mechtle, ze kterého vyšla většina účastníků party s nákazou. Když se u něj po pěti dnech objevily první příznaky, začal strážník jednat. Synovi nicméně praktický lékař i lékař na ORL diagnostikovali chřipku. V době, kdy chřipka řádí minimálně a naopak tu máme neustálou pozornost kvůli koronaviru je to přinejmenším podivné. Následně se objevila zpráva, že v klubu skutečně řádil koronavirus.
“23.7. voláme tedy opět praktickému lékaři, celou situaci jsme mu opakovaně popsali a velmi důrazně jsme žádali o to, aby vyslal k vyšetření na Covid-19 nejen syna, ale také další členy společné domácnosti. Teď si jistě říkáte, že jsme byli vyslyšeni. Omyl!!! Pro syna sice žádanku vypsal, ostatní členové společné domácnosti však měli smůlu. Dokonce nám sdělil, že nemáme být hysteričtí. Naše argumenty, že je třeba mít, s ohledem na rizikovou část rodiny (2 členové 65+) výsledky co nejdříve, tak, aby bylo možné přijmout nezbytná opatření v co možná nejkratším čase a začít trasovat všechny kontakty, nám sdělil, že postup laboratoře a odběrového místa není v jeho kompetenci, a že ostatní členové rodiny budou testováni až podle výsledků testů syna. Dále nám sdělil, že pokud budou výsledky až v sobotu, o testování ostatních členů společné domácnosti se bude bavit až v pondělí 27. 7.,” uvedl strážník.
Druhé vlně budeme opět čelit nepřipravení
Vzhledem k naprosté ležérnosti celého systému se nakonec rozhodl celou rodinu otestovat na své náklady. Výsledky bohužel naplnily černé představy, kdy tři ze sedmi členů domácnosti byli testováni pozitivně a z toho jedna osoba spadá do rizikové kategorie 65+.
Je na čase si přiznat, že stát v testování absolutně selhává. Nejde zdaleka o ojedinělý případ. Testy jsou zcela běžně vyhodnocovány s několikadenním odstupem, výsledky se ztrácejí, indikace jsou chybné atd. Vládní představitelé by konečně měli přestat do médií mluvit o tom, jak je situace pod kontrolou a jak Česká republika vše dobře zvládá. Ano, zatím nás větší problém nepostihl. Je to však způsobeno především zodpovědností samotných občanů, kteří si testy musí sami “vyřvat”, případně podpořit byznys soukromých laboratoří vlastním testem, nikoliv fungujícím systémem.
Dnes už je zcela jasné, že jsme cenné měsíce k přípravě na druhou vlnu, která na podzim téměř jistě přijde, promrhali. Koronaviru opět budeme čelit nepřipravení a hasit vše na poslední chvíli s nadějí, že to zase “nějak dopadne”.
Foto: Freepik