Při návratu žáků do škol se v České republice stalo to samé, co v sousedním Rakousku, které použilo podobné antigenní testy. Záchyt pozitivních případů byl extrémně nízký, neodpovídající rozšíření koronaviru v populaci. Vysvětlení se nabízejí dvě: buď jsou děti zdravé, nebo, a to je bohužel pravděpodobnější, se potvrdila obava z nedostatečné přesnosti antigenních testů, které podle odborníků nejsou k tomuto typu testování primárně určené.
Ze 354 648 testovaných školáků v prvním kole vyšlo pouhých 160 pozitivních případů. U školáků tak míra pozitivity vyšla na extrémně nízkých 0,045 %. Tuto hodnotu lze srovnat s preventivním testováním dospělých pomocí antigenních testů. Tam pozitivita vychází přesně desetkrát vyšší, a sice 0,45 %. I u dospělých se přitom předpokládá, že testy zachytí jen více infekční případy.
“Je možné, že za nějakou dobu se čísla budou navyšovat, protože děti budou v kolektivu a nějakým způsobem do něj infekce z jiného prostředí přinesou,” uvedl pro Lidovky.cz k výsledkům pediatr Daniel Dražan z České vakcinologické společnosti.
Naráží tak na skutečnost, že dosud byly děti do značné míry izolovány a nemusely tak být tolik vystaveny působení viru. Jenže záchyt je skutečně extrémně nízký a u expertů vyvolává obavy. “Není úplně běžné, že by negativita byla tak vysoká, pokud probíráme Českou republiku, kde je případů spoustu,” míní epidemiolog Roman Prymula.
Nízké citlivosti testů se přitom nelze příliš divit. Vědělo se o ní dopředu. Stát prostřednictvím ministerstva vnitra Jana Hamáčka nakoupil antigenní testy od společností Lepu a Singlean. Studie společnosti Bionova přitom oba označila za poměrně nepřesné, a to i v rámci nabídky antigenních testů.
Ministr zdravotnictví Petr Arenberger proto už uvažuje o nasazení PCR testů do škol. Ty by stačilo provádět jednou týdně namísto dvakrát jako u antigenních testů. Tuto metodu přitom podporuje i ministr školství Robert Plaga. Je však otázkou, kdo takové testy zaplatí. “Neměli by to platit rodiče, ale měl by na to být významný příspěvek z veřejných rozpočtů. Ale to neznamená, že to musí být ze zdravotního pojištění,” uvedl Robert Plaga.
PCR testování žáků by muselo probíhat neinvazivně. To znamená nikoliv stěrem z hlubokého nosohltanu, ale například ze slin či kloktáním. To by neměl být problém, některé laboratoře odběry tímto způsobem provádějí delší dobu. Ministerstvo zdravotnictví přitom vyděsilo veřejnost pokynem pro Státní ústav hmotných rezerv, ve kterém připouští možnost takzvaných rektálních testů ze stolice. Po velkém odporu byl ale pokyn změněn.
Některé školy přitom nečekaly na stát a rozhodly se pro PCR metodu testování rovnou. Zatím si to ale musí platit sami, případně jejich zřizovatelé, což jsou obvykle radnice.
Foto: Shutterstock