Tibetská hora Kailáš je jedno z nejposvátnějších míst v hinduistické a buddhistické kultuře a také jedním z nejtajemnějších. Mnoho lidí tvrdí, že na Kailáši dochází k nevysvětlitelným jevům, jako je zrychlení času a záhadné zmizení lidí, kteří se na horu odváží.
Většina návštěvníků, kteří se na Kailáš vydají, cítí, že se čas zde nějakým způsobem zrychluje. Někteří tvrdí, že se jedna hodina na Kailáši rovná několika dnům v běžném životě. Jiní tvrdí, že jim vlasy a nehty rostly enormně rychle. Dalším neobvyklým jevem jsou zvláštní zvuky, jako je například šelestění, praskání a hučení, které nelze vysvětlit. Někteří tvrdí, že slyšeli dokonce i hlasitý zvuk, který připomíná zvonění zvonu.
Milarepa svádí horolezce z trasy dodnes
Na horu Kailáš se nikdy nepodařilo nikomu vystoupat. Výjimkou byl pouze tibetský buddhistický mnich Milarepa v 11. století, který se sice neúspěchu nevyhnul, ale došel nejdál. Po této zkušenosti měnil Milarepa své plány a zanechával falešné stopy, které sváděly horolezce ze správné trasy.
Náhlé změny počasí také přinášely nečekané výzvy pro horolezce, kteří z hory buď sestoupili, nebo se už nikdy nevrátili, i přesto, že hora je považována za jakýsi kompas – její čtyři stěny směřují ke čtyřem světovým stranám a její vrchol se považuje za bránu do nebe.
Kailáš jako centrální osa světa
Zajímavostí také je, že hora Kailáš je také považována za centrální osu světa, což bylo prokázáno výzkumy ruských a amerických vědců, kteří toto místo nazývají axis mundi, jak je popsáno v jejich studiích. Vrchol hory je propojen s několika dalšími významnými památkami po celém světě. Magická čísla jsou důležitá pro spojení mezi nimi – Stonehenge je od vrcholu vzdálen přesně 6666 km, stejně jako severní pól, zatímco jižní pól je od vrcholu vzdálen dvojnásobek této vzdálenosti – 13332 km.
Jezera, která se nacházejí na úpatí hory, mají unikátní tvary. Jezero Manasarovar je dokonale kulaté jako Slunce, zatímco Rakša Tal má tvar půlměsíce. Tato jezera symbolizují dobrou a negativní energii. A teď to nejpodivnější, Manasarovar je sladkovodní jezero, zatímco Rakshas Tala, je jezero slané.
Foto: Shutterstock, zdroj: Sacredland, Timesofindia, Wondersoftibet