Robert Šlachta proslul jako vyšetřovatel těch nejsložitějších hospodářských případů v České republice, do kterých byli zapojeni politici, podnikatelé či lobbisté. Poté, co u policie skončil, tento bývalý šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu přesedlal na politiku. Asi příliš nepřekvapí, že v této roli znovu poukazuje na korupci, která navzdory proklamacím hnutí ANO z české politiky v žádném případě nezmizela, ba dokonce se možná vyskytuje v ještě větší míře než kdykoliv předtím.
Jako velké eldorádo pro nejrůznější obchodníky s vlivem se ukázala být koronavirová epidemie. Nejrůznější skupiny jí bleskurychle využily a už na jaře loňského roku, kdy stát sháněl roušky všude možně, neváhala a prodávaly zdravotnický materiál za přemrštěné ceny. Podle Roberta Šlachty, který teď předsedá hnutí Přísaha, se pochybné obchody táhnou celým nouzovým stavem, který skončil teprve včera.
“To, co vláda předvádí v nouzovém stavu, je PRIVATIZACE ČÍSLO 2. Miliony a miliardy z našeho společného rozpočtu tečou do kapes naprosto pochybných firem. Mají sídla v Karibiku, jsou napojené na trestně stíhané lobbisty a mají pobočky v automyčce na Ukrajině. Jsou to překupníci s čínskými respirátory,” uvedl Šlachta na svém Facebooku. “Chceme provést audit všech veřejných zakázek od prvního nouzového stavu na jaře 2020 až po ten poslední. A všechny viníky potrestat. Ne bílé koně, ale skutečné příjemce peněz.“
Specifikem této druhé privatizace je to, že probíhá na dluh. V loňském roce hospodařila Česká republika s rekordním schodkem, který by měl být letos ještě překonán. Pouhé dva roky znamenají zásek do veřejných financí ve výši jednoho bilionu korun. Obrovské státní výdaje by pak měly pokračovat i v dalších letech.
Zdá se přitom, že Češi na toto téma slyší. Hnutí Přísaha se za poměrně krátkou dobu vyšvihlo na dvě procenta v předvolebním modelu společnosti Kantar pro Českou televizi. Někteří pozorovatelé pasují Šlachtovo hnutí do role černého koně říjnových voleb.
Foto: Hnutí Přísaha