Představte si, že se těšíte do důchodu, na který jste tak dlouho čekali, a když už konečně přijde ten správný čas, jdete si vše vyřídit na úřad. Pak ale jen čekáte a čekáte. Žádný důchod nepřichází. Celé měsíce.
Složitá situace
Přesně to se teď děje velkému množství lidí, kteří už na důchod nárok mají, ovšem žádný jim nechodí. “Požádala jsem o důchod už v listopadu loňského roku, ale nejenže mi žádný nepřišel, ani se mi nikdo neozval, co se děje,” říká paní Helena, které tedy dosud nepřišel ani žádný důchodový výměr. A to ani po celém půlroce od žádosti. Neozval se jí nikdy ani s tím, že by měla v žádosti například něco špatně.
Nejspíše totiž neměla. Jak totiž potvrzuje sama Česká správa sociálního zabezpečení, problém je na její straně, protože jednoduše nestíhá. Nelze však vinit pouze tento úřad, protože ten se musí vypořádávat s komplikovanými výpočty mimořádných valorizací a navíc nečekaným zájmem o odchod do předčasného důchodu.
Sám ministr práce a sociálních věcí ostatně v loňském roce neprozřetelně vyzval občany, aby si zažádali o předčasný důchod, protože v důsledku toho dostanou více peněz na penzi, než kdyby odešli standardně. Důvodem takového stavu však byly právě mimořádné valorizace a s nimi spojený výpočet. Ve skutečnosti je to chyba systému, která by se měla upozornit, a ne ještě ponoukat lidi k tomu, aby jí využívaly.
Důchodci v úzkých
V důsledku toho je ale ČSSZ doslova zavalená žádostmi o důchod či předčasný důchod. Samotný úřad předpokládá, že by frontu mohl odbavit někdy do konce června, a pak by se situace mohla konečně vrátit do běžných kolejí.
Zpoždění ve vyřizování se ovšem netýká pouze předčasných důchodů, kde přeci jen není taková časová nouze, ale bohužel i těch běžných. Tam už se ale někteří lidé dostávají opravdu do úzkých, protože jim docházejí peníze, obzvlášť v době, kdy se lidé potýkají s vysokými cenami potravin a energií. V takovém případě seniorům nezbývá než si požádat o dávku mimořádné okamžité pomoci.
Foto: Shutterstock
Pro totalitní Fialovu vládu je důchodce evidentně třídní nepřítel. Proto jsou důchodci Fialovým gangem furt bráni na paškál a označováni za hlavní viníky deficitu veřejných financí, byť se na něm podílejí jen z 27%. Přitom jsme jednou z mála zemí Evropy, ne-li jediná, kde doteď byly důchody pokrývány čistě z důchodového pojištění. Téměř všude jsou důchody dorovnávány z daní. Teď se Fialovi šmejdi snaží důchodcům co nejvíc znepříjemňovat život a zařídit aby budoucí důchodci se důchodu ani nedožili a když tak s almužnou. Máme fakt nejhorší vládu v dějinách, od samého vzniku ČSR v roce 1918. Nic horšího tu ještě nebylo, ani za nacistického protektorátu.
Ano, vláda Fialy se jasně vyprofilovala jako nejhorší vláda v historii české státnosti.
Agitátoři ve službách fialovského establishmentu rozeštvávají jednotlivé skupiny obyvatel a poštvávají je proti sobě. Též důchodce proti důchodci, protože stát si hýčká stále početnější skupinu privilegovaných důchodců-milionářů, kteří dostávají při valorizaci přidávánu částku v řádu tisíců, zatímco nejchudší starobní důchodci dostávají přidány částky v řádu desetikorun. Politici si nastavili důchodový systém tak, aby z něj mohli odsávat co nejvyšší částky po svém odchodu do důchodu tak, jak byli zvyklí maximalizovat své osobní zisky na úkor státní kasy ve svém produktivním věku. Tedy si nastavili důchodový systém k obrazu svému a ve své chamtivosti společně se soudci z ÚS jaksi přehlédli, že vytvořili důchodový systém bez perspektivy, který je odsouzený ke krachu, protože státní kasa není bezedná.
Marián Jurečka byl neschopný už jako ministr zemědělství, není tedy divu, jakou katastrofu znamená to, že je ministrem práce a sociálních věcí.