V České republice není něco v pořádku, přinejmenším po ekonomické stránce. Jako jediná země z celé Evropské unie totiž dosud nedosáhla hospodářského výkonu z roku 2019, tedy před všemi těmi krizemi, které v posledních letech přišly. Zatímco jiné ekonomiky už vesele rostou, Česko se nebývalým způsobem zadrhlo.
Obtížné období
Nejde přitom jen o nějakou virtuální statistiku. Pravdou sice je, že zaměstnanost zůstává rekordně vysoká, což není zrovna projev nějaké krize, ovšem podle ekonomů je to dáno jednoduše tím, že v zemi není dostatek kvalifikované pracovní síly, a tak se bere doslova každý, kdo má s nadsázkou řečeno ruce a nohy.
Pakliže se ale podíváme trochu hlouběji, zjistíme, v jakém marasmu se nacházíme. “Reálná mzda se v letošním třetím čtvrtletí propadla už osmé čtvrtletí v řadě. To je suverénně nejvytrvalejší a nejsoustavnější pokles reálných mezd – a tedy životní úrovně lidí – v celé novodobé historii ČR,” uvedl ve svém textu renomovaný ekonom Lukáš Kovanda.
Podle něj ještě nikdy nebylo takto špatně tak dlouho. Upozornil na skutečnost, že do současného propadu se reálné mzdy nejdéle propadaly jen čtyři čtvrtletí v řadě. Současný pokles už je tak dvojnásobně dlouhý, byť už se konečně zdá, že by se situace mohla převracet.
Úroky budou klesat
Bude to však spíše jen statistický efekt, jelikož inflace klesá, a tak ji růst mezd snad již dožene. Pro Českou národní banku jsou nejnovější čísla každopádně důkazem toho, že se nepotvrdily obavy ze mzdově-inflační spirály. K té dochází tehdy, když se zaměstnancům podaří plošně prosadit takový růst mezd, který zcela pokrývá inflaci nebo ji ještě překonává. Tehdy však hrozí, že se utrhnou inflační očekávání a ekonomika se propadne do dlouhotrvající éry zdražování.
Čtěte také: Brzy bude každý vědět, kolik vyděláváte. Bude to viset na nástěnce, Češi už se bouří
Každopádně se zdá, že by ČNB konečně měla začít snižovat úrokové sazby. To povede hned k několika efektům s různým dopadem. Předně se konečně zlevní půjčky, zejména potom hypotéky a zřejmě se znovu nastartuje prodej nemovitostí. Na druhé straně ale zapláčou ti, kdo si zvykli na vyšší sazby na spořicích účtech a termínovaných vkladech. Úroky tam totiž budou zřejmě rychle klesat.
Foto: Shutterstock