Letošní léto bylo z hlediska počasí opravdu vysoce proměnlivé. Několikrát jsme si užili střídačku vysokých a nízkých teplot. Lidé si přitom stěžovali na to, že běžné letní teploty, tedy někde mezi pětadvaceti a třiceti stupni, už prakticky úplně vymizely. Výsledkem je potom stav, kdy si lidé pořád stěžují, protože je jim buď příliš horko, nebo jim na léto připadá příliš chladno.
Nehezké vyhlídky
Možná ale nakonec budeme na toto léto ještě rádi vzpomínat. Jak totiž předpovídá jeden z nejuznávanějších meteorologů současnosti, přijdou opravdu velké změny. “Lidé si vůbec neuvědomují, v jakém jsou nebezpečí. Toto léto zřejmě bylo nejchladnější, jaké do konce svých životů zažili. Nedělejte si z toho legraci, je to opravdu hrozivé,” uvedl meteorolog Peter Kalmus. Jedinou šancí podle něj je to, že lidstvo zcela skoncuje s fosilními palivy. Jenže to už neovlivní příští roky ani desítky let, ale nejdříve stav po roce 2050 nebo ještě později.
Už dnes je tedy prakticky jisté, že přinejmenším v tomto časovém období budeme vystaveni opravdu vysokým teplotám. “Vždy budeme mít meziroční a regionální rozdíly, ale teplotní trendy jasně ukazují, že toto léto bylo na dlouho tím nejchladnějším,” uvedl meteorolog.
Vstříc padesátkám
Vědci nepochybují o tom, že už současné projevy počasí souvisejí s probíhající klimatickou změnou. Najdou se dokonce tací, podle kterých jsme již překročili kritickou hranici. To znamená, že řada změn a projevů je již nezvratných a budeme jim moci jen nečině přihlížet.
Na starém kontinentu by letní teploty měly hravě překročit 40 stupňů Celsia a postupně půjdou vstříc padesátkám. To klidně může platit také pro Českou republiku. Možná tedy dojdeme do stavu, kdy budeme ještě rádi vzpomínat na pětatřicítky a budeme si je spojovat se standardním létem. Takový je zkrátka vývoj.
Foto: Shutterstock