Nepříjemný zážitek prožili před pár dny cestující na palubě letadla společnosti Smartwings, které mířilo z Ománu do Prahy. Stroj měl podle všeho poruchu, byť se spekuluje i o nesprávném postupu posádky, ovšem objevily se i další okolnosti, které pro leteckou společnost nevyznívají zrovna pozitivně.
Nepříjemné chvíle
“Po úspěšném odletu ze Salalah se všichni těšili na to, že si zdřímne, ale místo toho přišlo nemilé překvapení. Okolo půlnoci se zničehonic rozsvítila všechna světla a vypadly kyslíkové masky. V ten moment začala panika,” popisuje nepříjemné události na palubě letadla cestující Martin Kolář.
Následně bylo cestujícím oznámeno, že šlo o nedopatření a že vše je v naprostém pořádku. Lidé proto předpokládali, že se bude pokračovat v letu, jenže to se nestalo. Za dvacet minut kapitán oznámil, že nouzově přistane na letišti v Abu Dhabí. “Po 1 hodině a 30 minutách kroužení nad letištěm kvůli vypouštění paliva jsme konečně přistáli,” uvedl Kolář.
Jakoby to samo o sobě nestačilo, cestující čekala ještě velmi nepříjemná anabáze na tamním letišti. Smartwings zde sice shodou náhod mělo jedno letadlo k dispozici, které bylo možné použít pro návrat domů, ovšem je otázkou, zda celá situace byla řešena správně a zda náhodou cestující neměli být odesláni do hotelu, kde by si odpočinuli.
Byla totiž noc a jim bylo sděleno, že brzy budou v letu pokračovat. Musely se však zdlouhavě rozdávat nové palubní lístky a už byly 3:00 ráno. Potom už se vše jen vleklo.
Tatranka prý stačí
“Hodinky ukazovaly 5:00, tabule stále 4:00 odlet a lidi začali být nervózní,” popisuje Martin Kolář s tím, že se hromadně chodili ptát, kdy už se tedy poletí. “Jeden cestující to řešil s cestovní kanceláří, která následně volala letecké společnosti, ale skončilo to tak, že aerolinka se neobtěžovala zvednout telefon.“
Podle jeho svědectví cestující nedostali ani občerstvení, což však Smartwings rozporuje s tím, že lidem bylo jídlo a pití podáno. Vše se neustále prodlužovalo a teprve v 8:45 mohlo letadlo odletět.
“Celkem nás čekal 6hodinový let a za celou dobu bylo k dispozici jen pití a tatranka. Žádné jiné občerstvení na tak dlouhý let, ani v rámci možnosti nákupu,” popsal Kolář tristní služby Smartwings na palubě. “Zažil jsem vše, ale tohle byla fakt síla.“
Rozčilen byl i z toho, jak aerolinka celou věc řešila. Dokonce cestujícím ani nikdo nevysvětlil, co se vlastně stalo. “Z odposlechu jednoho cestujícího prý letuška zmáčkla špatné tlačítko,” uvedl Kolář o tom, co mohlo stát za celou anabází. Podle letecké společnosti šlo o závadu na tlakovém spínači.
Cestující mají každopádně nárok na poměrně velkorysou kompenzaci, a to ve výši 600 eur za jednoho. Na webu aerolinky je příslušný formulář, který stačí vyplnit a peníze vám přijdou na účet.
Foto: Shutterstock