Češi patří mezi velké konzumenty másla. Jde tu o velmi tradiční potravinu, kterou kupuje prakticky každý, a to hodně a ve velkém. Používá se na vaření, pečení, ale i na pouhé namazání chleba. A jak se ukazuje, oproti nejrůznějším rostlinným tukům je máslo opět v kurzu a zdůrazňují se všechny možné jeho výhody.
Různá másla a ceny
Hodně diskutovaná je také cena másla, která byla zejména v minulých měsících opravdu hodně vysoko, byť od svých maxim opět trochu poklesla. Je však třeba se na podobné výkyvy připravit a pravděpodobně se jednoho dne dočkáme i toho, že kostka másla bude stát přes 100 korun, což bylo ještě před časem nepředstavitelné.
Pravdou ale také je, že cena másla se hodně různí, a to i v rámci jednotlivých obchodních řetězců. Vedle sebe můžete mít produkty, které stojí 70 Kč, ale třeba i 30 Kč. Lidé si obvykle řeknou, že máslo jako máslo, obzvlášť když musí splňovat určité podmínky, aby toto označení mohlo nést, a tak sáhnou po tom levnějším.
Jenže tak jednoduché to není a už před časem se ukázalo, že některé obchodní řetězce do České republiky vozí poněkud zvláštní máslo. Na první pohled to nepoznáte, snad jen podle té ceny, která je obvykle skutečně podstatně nižší.
Výměna rezerv
V těchto případech ale nejde o čerstvé máslo, nýbrž produkt dovážený z nejrůznějších státních rezerv evropských zemí, kde se musí čas od času obměňovat. Jde o takzvané “stolní máslo”, které má povolení být na delší dobu, klidně i rok, zmraženo. Pak se rozmrazí a ještě se před definitivní lhůtou spotřeby rozprodá.
Čtěte také: Otřesné maso v českých obchodech. Už je zelené a do toho páchne. Tohle prodávají Čechům
Takovémuto máslu by nemělo nic být, jakkoliv může mít horší charakteristiky a vlastnosti. Nicméně to není čerstvé máslo, které se musí do dvaceti dnů prodat. Problém je především v tom, že o tomto rozdělení zákazníci často vůbec netuší, a tak kupují levnější máslo pod dojmem, že je to stejně jedno. A zároveň se diví, proč třeba čerstvé české máslo stojí tolik.
Foto: Shutterstock