Jedním z nejoblíbenějších produktů v českých supermarketech jsou nejrůznější pomazánky. Pravdou je, že v tomto ohledu tu máme skutečně fantastický výběr. Zákazníci zkrátka mají rádi, když si do své domácí lednice mohou nakoupit pomazánky různých chutí, a potom je podle potřeby střídat.
Oblíbená potravina
Pakliže si tak děláte například svačiny nebo třeba studené večeře, obvykle máte spotřebu takových pomazánek opravdu velkou. Stačí si je vyskládat na stůl a každý si potom už namaže tím, na co má chuť. Máme tu třeba budapešťskou, tuňákovou, vajíčkovou, rybí nebo sýrovou pomazánku. Oblíbená je také třeba třená niva nebo chlebíčková pomazánka.
Pochopitelně platí, že tyto pomazánky nejsou vůbec složité na výrobu a v ideálním případě byste si je měli udělat doma, protože potom dobře víte, co si do nich dáváte a že to není nic špatného. Jenže člověk si většinou udělá jednu, maximálně dvě pomazánky. Navíc je vyrobí ve větším množství a může mít problém je zkonzumovat.
V tomto ohledu jsou pomazánky ze supermarketů ideální. Mají rozumnou velikost a můžete si je dobře nakombinovat. Jejich cena je obvykle vcelku příznivá a navíc vydrží dlouho. Jenže právě v tom je ten problém. Delší trvanlivost než v případě domácí výroby je totiž způsobena přidanými látkami.
Opravdu nedobrá látka
Jak teď upozornil Starej Fotr v testu pomazánek z Lidlu, každá jedna z nich obsahuje velmi škodlivou látku, a to takzvaný benzoan sodný. Ten se používá právě jako konzervant, v čemž je takřka nenahraditelný. A právě v těchto pomazánkách je přítomný prakticky vždy. Stejně tak ho ale najdete třeba v okurkách ve sklenici nebo ovocných džusech.
Bohužel se tato látka neobejde bez žádoucích účinků. “V kombinaci s kyselinou askorbovou a benzoanem draselným a benzoanem sodným se může tvořit benzen, který je znám jako karcinogen,” informuje server Fér potravina. “Celý proces můžou urychlit podmínky skladování potravin jako teplo a světlo. Existuje silné podezření na způsobování dětské hyperaktivity, obzvlášť v kombinaci s umělými barvivy.“
Čtěte také: Lidl v Česku zlevní všechny potraviny. Konečně, ostatní jen koukají. Tohle je naprostá pecka
Bohužel, seznam nežádoucích účinků je ještě podstatně delší a jsou na něm i opravdu nepříjemné věci, jako je poškození struktury DNA, což je mimořádně závažná záležitost. Na zmíněném webu si přitom můžete načíst zevrubný seznam potravin, které tuto látku obsahují.
Foto: Shutterstock