
Jak to tak vypadá, tuzemský spotřebitel má další zásadní problém. Po závadných potravinách, které na místní trh proudí ve velkém množství, se tu pravidelně objevuje také problematická kosmetika a drogerie. Snad neuplyne týden, kdy by evropský systém Rapex nevydal nové varování.
Nepříjemná situace
V tomto případě se to dozvídáme na evropské úrovni, ovšem tyto výrobky ve velkém proudí i do českých obchodů. Ukazuje se, že i výrobci známé kosmetiky rádi používají látky, jež nemají v celkovém složení vůbec co dělat.
Evropská unie řadu látek zakázala, protože jsou karcinogenní nebo jinak škodlivé pro člověka. Jenže výrobci často nedokáží docílit adekvátních vlastností daných výrobků, aniž by tyto látky použili. Zdá se tedy, že je používají nadále a zkrátka jsou čas od času přichyceni.
Nejde přitom o nějakou okrajovou záležitost. Tentokrát jde o sprchové gely Nivea a Dove, případně pěnu na vlasy značky Syoss. Ve všech těchto výrobcích se našla chemikálie lilial známá také jako BMHCA. Jedná se o vonné aroma.
Aktuálně škodlivé výrobky dle Rapexu:
- Sprchový gel Nivea happy time 250 ml, šarže 44638190 09:18 4, země původu Německo
- Sprchový gel Nivea Care Shower care & orange, šarže 44638190 09:18 4 a 64632790, země původu Německo
- Sprchový gel Dove PURELY pampering pistachio cream & magnolia 250 ml, šarže 7343DBX 01:51 a 8078DBX 13:18, země původu Německo
- Pěna na vlasy Syoss Air Dry Curl 200 ml, šarže 0924Y74312, země původu Německo
- Kondicionér na vlasy Dove colour care VIBRANCY 250 ml, šarže 82781S B C, země původu Polsko
“No to mi vůbec neříkejte. Používáme výhradně sprchové gely Nivea, a to proto, že jsme věřili německé kvalitě. Ale ono je to takhle nebezpečné? Okamžitě přestávám používat, tohle není žádná legrace,” říká pro server Mix24.cz paní Klára z Prahy.

Co na to výrobci?
Někoho by snad mohlo napadnout, že jde třeba o padělky, které se dostanou na trh s nepovoleným složením. Jenže tak tomu není. Výrobky do oběhu poslal třeba i gigant Unilever, který vedle drogerie vyrábí i potraviny. Jak se ukazuje, s nějakou bezpečností si příliš vrásky nedělá.
Výrobci se brání tím, že může jít o starší šarže produktů, které snad tyto nepovolené látky mohly ještě obsahovat. Je to však velkou otázkou, protože se to děje pravidelně.
Čtěte také: DM Drogerie ve velkém zavírá prodejny. Naprosto nečekané. Co se to děje?
Zákazníci obecně více dbají na bezpečnost potravin, protože jim přijde, že jsou jimi v potenciálně větším ohrožení. Jak ale ukazují výzkumy, podobně důležité je to, co si dáváte na kůži. Dnes jsou dané výrobky hotovým chemickým mixem, přičemž je skutečně na pováženou, že jejich výrobci nedodržují ani dané standardy.
Foto: Shutterstock