Pravdou je, že česká kuchyně nepatří mezi ty nejvyhlášenější. Vedle třeba italské, španělské nebo francouzské patří mezi chudé příbuzné. České restaurace sice najdete na mnoha místech světa, ale většinou je tam navštěvují našinci. To ovšem neznamená, že se tu nenajdou i určité klenoty, na které se paradoxně zapomíná.
Umí to ještě někdo?
Většina lidí si v souvislosti s českou kuchyní vybaví svíčkovou nebo koprovou omáčku, potažmo nějaký ten smažený sýr s bramborem a majonézou. Jídlo, které nám ale všichni mohou doopravdy závidět, je úplně jiné. Nejde o nic menšího než valašskou kyselicu.
Důvod, proč je tak málo míst, kde ji můžete ochutnat a proč se příliš nedělá ani v domácnostech, je její složitá příprava. A i když se do toho někdo třeba pustí, není to zdaleka zárukou kvalitního výsledku. Tuto polévku totiž musíte jednoduše umět, jinak to nedopadne dobře.
Dnes je to výsada hlavně žen starších 50 let, které ještě drží nějakou tu tradici. Mladší ročníky už to prostě neumí. Mohlo by se zdát, že tento pokrm, jehož základem jsou brambory a kysané zelí, nebude složité připravit, jenže opak je pravdou.
Není to vůbec jednoduché
Zajímavé přitom je, že dříve to bylo jídlo určené pro ty nejchudší vrstvy. Připravuje se totiž z těch nejlevnějších surovin, které ale zároveň disponují pořádnou porcí živin. Pokud tak někdo přišel po celém dni práce hladový domů, dal si talíř takovéto polévky s chlebem, a měl vše doplněno.
Právě levné ingredience jsou velkou zradou. Člověk si říká, že to z nich nějak připraví. Výsledkem je potom jídlo, které opravdovou valašskou kyselicu připomíná jen velmi vzdáleně. Hlavním problémem bývá to, že je polévka velmi mdlá, nebo naopak příliš kyselá. Právě ono vyvážení chutí je tou největší výzvou.
“Opravdu dobrou valašskou kyselicu vám dnes udělá opravdu málokdo. Je to velká škoda, brzy to nebude umět téměř nikdo,” říká pro server Mix24.cz odborník na jídlo Aleš Bláha. “Přitom je to právě tento pokrm, kterým bychom se před světem měli prezentovat.“
Čtěte také: Kdo doma nedojí jídlo, bude muset zaplatit poplatek. Na Čechy se chystá drsná novinka
Receptů si na internetu najdete jistě spoustu, ale ideální je mít nějaký osvědčený tradiční, který se předává z generace na generaci. Obecně se ale dá říct, že byste měli mít domácí zelí, které musíte dopředu propláchnout vodou, jinak bude příliš kyselé.
Foto: Shutterstock