Nějakou dobu jsme se mohli uklidňovat tím, že sice rychle přibývá nově nakažených koronavirem, ale že se to zatím neprojevuje na číslech hospitalizovaných pacientů s vážným průběhem a také na obětech nemoci Covid-19. Jakoby vládní představitelé a hygienici, kteří toto neustále opakovali, zapomněli na to, že tato čísla mají za těmi, která ukazují každodenní nárůst případů, jisté zpoždění. A to nás už podle všeho dohání.
Všechna čísla se zvyšují
Za prvních dvanáct zářijových dní si koronavirus vyžádal celkem 29 obětí. Na první pohled nejde o nikterak vysoké číslo, ale oproti stejnému období v srpnu (14 obětí) jde o více než dvojnásobný nárůst a pokud to srovnáme s červencem (9 obětí), jde o nárůst dokonce trojnásobný. Navíc platí, že v tomto případě pouze vidíme dopad nárůstu nově nakažených z konce srpna, kdy ještě nebyl tak dramatický. Opravdu rychle se situace začala zhoršovat právě až v září.
Podobný vývoj vidíme i v případě vážných případů Covid-19, kdy bylo zapotřebí přistoupit k hospitalizaci pacientů. Jen za včerejšek muselo být hospitalizováno 33 dalších lidí. Celkový počet tak činí 297 pacientů v nemocnicích, což je téměř trojnásobný nárůst za poslední měsíc. Z nemocnic se přitom začínají ozývat první hlasy o tom, že situace začíná být vážná a že pacienty často není kam umisťovat. To je zatím dáno především proto, že ministerstvo zdravotnictví nemocnicím neposkytlo dostatečnou podporu a tyto tak nechtějí předělávat své interny na jednotky intenzivní péče, protože by se rázem staly pro pacienty s koronavirem první volbou. Časem ale může skutečně dojít na naplnění reálných kapacit.
Nových případů bude několik tisíc denně
Nezdá se přitom, že by koronavirová epidemie brzdila. Naopak, v sobotu byl překonán nejen víkendový, ale rovnou celkový rekord, kdy přibylo 1541 případů. Podle odborníků je jen otázkou několika málo dní, kdy překonáme hranici dvou tisíc případů denně. Nikterak nereálně už se nejeví ani předpověď Jaroslava Flegra, který se domnívá, že s takovou rychlostí tu brzy může být 4000 nových případů každý den. Pokud se nic nestane, může to podle něj skončit až padesáti tisíc oběťmi.
Situaci nepomáhají ani poněkud chaotické kroky vlády, která narychlo opět zavedla povinnost nosit roušky ve všech veřejných zastřešených prostorách. Nařízení má ale pětadvacet výjimek a nebylo řádně odůvodněno. Řada lidí pak už roušky nosit nechce a vymýšlí způsoby, jak toto nařízení obejít. Jeho existence je přitom poněkud na vodě, kdy i ústavní právníci zpochybňují jeho platnost.
Foto: Freepik