Jak vyšlo v posledních dnech najevo, prezident Donald Trump trpí přinejmenším středně těžkým průběhem nemoci Covid-19. Z mediální clony jeho týmu je těžké to přesně určit, ale je možné, že jde dokonce o průběh těžký. Zároveň jsme se dozvěděli, že dostává prakticky veškerou léčbu, která je nyní proti koronaviru k dispozici. A nejen to – lékaři mu předepsali i experimentální léky. Odborníci upozorňují, že to nemusí být zrovna dobrý postup.
Experimentální léky mohou uškodit
Fenomén, kterému Trump aktuálně čelí nebo ho využívá, jak se to vezme, má dokonce své vlastní jméno – VIP syndrom. Bohatí a dobře známí pacienti mají poměrně snadný přístup k nejmodernějším lékařským výdobytkům a doktoři se o ně starají s větší pozorností než o ostatní. Často tu nejde ani tak o to, že by si tyto osobnosti péči jednoduše zaplatily jako spíše o tlak, kterému lékaři při léčbě celebrit či politiků čelí. Vyvíjejí pak různé iniciativy, které je zavedou třeba právě i k využití experimentálních léků či postupů.
Agresivní přístup k léčbě a obcházení standardních procedur přitom může být dvousečnou zbraní. Experimentální léčba velmi často neprojde do finální fáze, protože se při testech zjistí, že páchá více škody než užitku. Přesto, v podobných případech je často lákavé ji využít.
Lékaři si pochopitelně s pacienty nemohou dělat co chtějí, natožpak když jsou tak mocní jako americký prezident. Ve skutečnosti seznam léčiv, které byly Trumpovi podány, odpovídá spíše jeho chuti experimentovat, kterou projevil už v počátcích epidemie. Tehdy si sám naordinoval preventivní užívání hydroxychlorochinu, což je v souvislosti s koronavirem velmi kontroverzní lék, od jehož používání většina zemí nakonec ustoupila.
Zvláštní terapeutický koktejl
Od chvíle, kdy mu byl koronavirus diagnostikován, užívá americký prezident mix experimentálních léků, které dosud nebyly schváleny. Ty pak doplňuje běžnými léky či doplňky stravy, jako je melatonin, zinek nebo aspirin.
Jedním z léků, které byly Trumpovi podány, je protilátkový koktejl od společnosti Regeneron, který prokázal určitý efekt v prvních zkouškách, ale který zároveň nebyl vůbec otestován na svou bezpečnost. Ostatně, zatím ho vyzkoušelo maximálně pár stovek pacientů. Lékaři také nemají žádné informace o tom, jak se snáší s jiným, už schváleným lékem remdesivir. Také ten totiž Donald Trump užívá.
Prezidentovi lékaři dále potvrdili, že mu předepsali také dexametazon. Tento steroid se sice užívá už desítky let, ale opět nejsou žádné studie, které by prokazovaly jeho bezpečnost při podávání s remdesivirem, natožpak s přípravkem od Regeneronu.
Osobní Trumpův lékař uvedl, že nevynechá jedinou terapii, která by prezidentovi mohla prospět. Takové vyjádření by mohlo ukazovat, že jeho zdraví je ve velkém ohrožení. Tomu nicméně odporují oficiální vyjádření, že se mu daří poměrně dobře. V takovém případě by ale největší efekt přinesla konzervativní léčba, kterou dostávají běžní pacienti a s níž mají lékaři dobré zkušenosti.
Foto: whitehouse.gov