Aktuálně je chození do práce volbou. Jednoduše se můžete rozhodnout, zda chcete budovat kariéru a vydělávat slušné peníze, nebo naopak jen využívat svůj volný čas, přičemž budete podporováni ze státní kasy poněkud skromnějším způsobem. Málokdo si ale uvědomuje, že sociální systém nebyl vybudován proto, aby sloužil jako alternativa k práci.
Peníze už došly
Naopak, jde pouze o záchrannou síť, která má pomoci těm, kteří se dostali do problémů. Například byli propuštěni a jsou v procesu hledání nového zaměstnání. To pochopitelně může nějaký ten pátek trvat. A od toho je tu stát, aby zajistil, že v tomto období nebudete nějak zvlášť strádat.
Mnozí to ale pojali velmi kreativně. Ačkoliv jim Úřad práce nabízí jedno zaměstnání za druhým, oni to aktivně bojkotují a jsou doma na dávkách. Třeba i desítky let takto vysávají státní rozpočet, který přitom netvoří nic jiného než daně a pojištění dalších občanů, kteří pochopitelně vše platí.
V dobách hojnosti to nikdo příliš neřešil, a přestože pracujícím lidem nepřišlo férové, že se jejich peníze přerozdělují těm, kdo nic nedělají, nezmohli s tím vůbec nic. Až teď, když se peněz státu nedostává, se Ministerstvo práce a sociálních věcí rozhodlo jednat.
Bude lepší přehled
Přichází proto velká reforma sociálního systému v České republice. Předně dojde k tomu, že budou veškeré dávky a příspěvky sloučeny do jedné, a to proto, aby nad tím byl lepší dohled. Přídavky na děti, příspěvky v nezaměstnanosti a příspěvek na bydlení tedy dostanete v jedné transakci.
Už to ale nebude tak, že bude mít nárok prakticky každý. Jednak bude stát prověřovat vaše majetkové poměry, aby náhodou nečerpal peníze někdo, kdo má někde uložené úspory, případně vlastní nemovitosti.
Ještě důležitější je ale skutečnost, že lidé vyhýbající se práci nárok na dávky ztratí. Nejde tedy o nic jiného než návrat povinné práce. Pokud totiž nedostanou příspěvky, nezbude jim než opět začít pracovat. A to třeba i v rámci obecně prospěšných prací.
Foto: Shutterstock, zdroje: MPSV, Úřad práce