Pokud se snad někdo domníval, že by se s rozvolňováním opatření mohlo začít už v lednu, byl by zřejmě na omylu. To jen ministerstvo zdravotnictví postupuje salámovou metodou a ministr Jan Blatný oznamuje prodlužování současného částečného lockdownu vždy jen na několik týdnů dopředu. Snad proto, aby lidi uklidnil, protože takto mají vždy alespoň naději na mírné uvolnění. Jenže to s největší pravděpodobností nenastane až do března. Řekl to poradce Andreje Babiše, epidemiolog Roman Prymula, jehož význam opět sílí, protože na rozdíl od Blatného upozorňoval na nevhodnost prosincového rozvolnění.
Prymula v rámci diskuze pořádané projektem HOREKA 112 řekl, že tvrdá opatření budou platit do března. Od dubna do června by měla nastat fáze postupného rozvolňování a v létě už by pak mohla platit jen mírná opatření. Tedy pokud půjde vše dobře.
Vzhledem k tématu diskuze, jež byla zaměřena na restaurace a hotely, se epidemiolog vyjádřil také k rizikům šíření nákazy, jež panují ve stravovacích zařízeních. Podle něj je riziko nákazy v běžné restauraci na sedmém stupni z devíti. V případě hotelů je riziko pouze na čtvrtém stupni. Naopak pokud jde o stravování formou švédských stolů, tam je riziko na stupni osm.
Covid pas může být nekorektní
Roman Prymula upozornil, že v souvislosti s chystaným rozvolňováním se vede také náročná diskuze o očkovacím pasu, takzvaném covid pasu. Ten by měl obsahovat především informaci, zda byl dotyčný očkován. Na základě tohoto potvrzení by mu pak mohl být umožněn vstup do některých zařízení.
Epidemiolog se však nedomnívá, že by bylo korektní postavit věc tak, aby například leteckou dopravu nebo návštěvu hromadné akce mohl absolvovat pouze očkovaný člověk. Je třeba si totiž uvědomit, že jsou lidé, kterým vakcinaci znemožní jejich zdravotní stav.
Foto: vlada.cz