Vláda pravděpodobně očekávala, že její návrhy mající za cíl vylepšit finanční situaci důchodců budou širokou veřejností kvitovány s větším povděkem. To se ale příliš nestalo a takzvané rouškovné, tedy jednorázová dávka ve výši 5000 Kč pro seniory, představuje ukázkovou demonstraci předvolebního úplatku jedné, velmi početné skupiny obyvatel. Odtažitě se k rouškovnému staví i řada důchodců, kterým přijde nedůstojné, že si je někdo takovýmto způsobem snaží koupit a očekává, že to snad neprohlédnou. Správně se totiž ptají, čím jiným je jednorázový příspěvek, který je historickou novinkou, šest týdnů před volbami?
Únavné vysvětlování nevysvětlitelného
Dalo by se přinejmenším očekávat, že vláda alespoň precizně zdůvodní, proč příspěvek seniorům dává. V tomto ohledu se ale objevilo hned několik verzí. Ať už je to stres, který důchodci prodělali, zdražování potravin nebo jednoduše to, že se údajně peníze dávaly i jiným skupinám. Poslední argument ale neplatí vůbec, protože zaměstnancům a živnostníkům se maximálně sanovaly jejich uniklé příjmy. Důchodci však penze brali v nezměněné výši nadále.
Ministryni práce a sociálních věcí Janě Maláčové přitom velmi brzy došla trpělivost s vysvětlováním. Zejména pak objasňováním toho, kde už tak po krk zadlužený stát na takovou “radost pro důchodce” vezme prostředky. Ostatně, bavíme se tu o 15 miliardách korun, což byly dříve peníze, o kterých se diskutovat muselo. Podle Maláčové už to ale zjevně neplatí. “Strašně mě unavuje otázka, jestli si to můžeme dovolit a kde na to vezmeme. To je podle mě taková hloupá, plytká diskuze, kde na to vezmeme,” řekla Maláčová v bujaré náladě deníku Aktuálně. Ono se příliš není čemu divit. Je totiž opravdu namáhavé vysvětlovat něco, co vysvětlení vlastně nemá. Peníze na rouškovné totiž prokazatelně nemáme a musíme si je půjčit. Jenže vyslovte to: rozdáváme vám peníze, které jsme si půjčily od budoucích generací. To nezní moc dobře jako “záleží nám na důchodcích, a tak všem bez výjimky přilepšíme”.
Nic než populismus
“Já bych tu otázku položila jinak. Jak je možné, že lidé, kteří celý život pracovali, nemají důchod, ze kterého se dá žít? Jak je možné, že milion seniorů má důchod pod 14 tisíc? Na to bychom se měli ptát,” dodala Maláčová a předvedla tak další ukázkový populismus.
U toho ale nezůstalo. Ministryně práce je totiž přesvědčena o tom, že rozdávání má v popisu své práce. “Rozdávání mám jako ministryně práce a sociálních věcí v popisu práce, ale vše pečlivě zvažuji. Nejde jen o to, co si přeje Maláčová. O návrzích rozhoduje Sněmovna,” řekla Maláčová pro CNN Prima News.
Tím si pochopitelně naběhla na vidle, které ochotně podržel například Miroslav Kalousek. “Tohle je tragický omyl. V popisu práce ministra práce a sociálních věcí není rozdávání, ale dlouhodobá udržitelnost systémů. Je to druhý nejdůležitější ekonomický post ve vládě. Leč ministr musí být schopen chápat, že peníze se nejdřív musí vydělat,” smečoval poslanec TOP 09.
Foto: vlada.cz