Cestující na nedělním letu společnosti Ryanair, který letěl z Atén do Vilniusu, zažily perné chvíle. Běloruské úřady letounu nařídily přistát, protože se na palubě měla nacházet bomba. To se však ukázalo být jen zastíracím manévrem pro skutečný cíl celé bezprecedentní operace. A tím bylo získání běloruského občana Ramana Prataseviče, který dlouhodobě žije v exilu, do spárů trestního systému této poslední evropské diktatury.
Pratasevič z Polska provozuje opoziční mediální skupinu Nexta a běloruskému vedení je dlouhodobým trnem v oku. Dosud bylo jeho obvinění z teroristických aktivit, za něž mu zcela vážně hrozí trest smrti, spíše iluzorní záležitostí, protože nikdo nepředpokládal, že by Bělorusko svého občana dokázalo zadržet. Jak je ale vidno, drzost režimu Alexandra Lukašenka stoupá, a ten po úspěšně potlačených povolebních nepokojích posiluje svou moc. Neváhal si ani stáhnout letadlo, na jehož palubě byli z většiny občané Evropské unie.
Podle svědků bylo Ramanu Pratasevičovi jasné, co se děje, okamžitě poté, co pilot oznámil, že vzhledem k nebezpečí na palubě zamíří do běloruského Minsku. Hned prý vstal, otevřel úložný prostor nad svým sedadle a vytáhl z něj notebook. “Snažil se rozdělit věci ze svého kufru, počítač dal své přítelkyni,” uvedl jeden z pasažérů podle agentury Reuters. “Domnívám se, že udělal chybu. Byla kolem něj spousta lidí, takže některé věci mohl dát jim a ne své přítelkyni, kterou také zadrželi.“
Podle serveru The Independent, který cituje další skupinu svědků, byl Pratasevič extrémně vyděšený. Dokonce se roztřásl a držel se za hlavu, dostihla ho panika. “Ze začátku byl nervózní, pak ale pochopil, že s tím nic neudělá. Tak se uklidnil a přijal realitu,” uvedl jeden z cestujících. “Pohlédla jsem mu do očí a bylo vidět, že je hrozně smutný,” popsala další pasažérka dramatického letu.
Jen co stroj dosedl v Minsku, už do letadla vstoupili členové běloruských bezpečnostních složek. Bylo prý vidět, že jdou na jisto. Prataseviče odvedli ven. Ten předtím ještě podle několika svědků prohlásil, že mu hrozí smrt. Údajnou hrozbou bomby se nikdo z nich nezabýval. Ostatní cestující zůstali na svých místech další půlhodinu, teprve pak mohli vystoupit. Někteří cestující si stěžovali, že s nimi v Minsku zacházeli jako s vězni a teprve po několika hodinách jim umožnili zajít do letištní restaurace.
Foto: Shutterstock