Bohužel žijeme v domě, která je doslova prošpikovaná nejrůznějšími regulacemi. Dnes už přitom nestačí něco schválit a zavést, protože řada těchto věcí je velmi nepochopitelných a lidé se jimi jednoduše nechtějí řídit. Proto je třeba zavádět také plošné kontroly, které zjišťují, zda se občané dle těchto nařízení řídí.
Lidé jsou proti
Přesně to se také aktuálně děje, a to poté, co 1. září 2024 vstoupil v platnost bezprecedentní zákaz používání některých kotlů na tuhá paliva. Kdo zkrátka topil uhlím nebo dřevem ve starém kotli, najednou tak činit nemůže. Pravdou je, že se o všem vědělo s dostatečným předstihem, a dotyčný si tak měl zařídit náhradu. Jenže ta stojí peníze a mnohým se do toho nechtělo.
Výsledek? Po termínu tu máme nějakých 200 tisíc domácností, které se rozhodly neuposlechnout. Pravděpodobně spoléhaly na to, že stát nad tím nakonec mávne rukou a reálně nic vymáhat nebude. Jenže tak tomu úplně není.
“Dozvěděl jsem se, že kontroly už zahájily. Dokud mi sem ale nepřijdou, tak svůj kotel nevyměním. Skvěle mi slouží už třicet let. Ještě bych pochopil, kdyby zakázali prodej nových, ale když si jednou něco podle zákona pořídíte, můžete to přeci používat dokud to nedoslouží,” říká pan Miloš z Trutnova.
Nic jiného vám nezbyde
Jde samozřejmě o selskou logiku, která ovšem z hlediska státu neobstojí. Ten již na popud Ministerstva životního prostředí rozjel příslušné kontroly v podezřelých domácnostech. Je třeba si uvědomit, že pokud v takovém kotli nadále topíte, dá se to jednoduše poznat i venku. Nejspíše z vás nebudou mít radost ani sousedé, tudíž vás zřejmě udají.
“Důležité je rovněž dosáhnout toho, aby všichni splnili svou povinnost provedení kontroly technického stavu a provozu. Při řešení jednotlivých případů bude nezbytné zohledňovat také sociální situace provozovatelů. Pokud úředníci odhalí nevyhovující kotle, není cílem hned ukládat pokuty, ale dosáhnout co nejrychlejší nápravy,” konstatuje MŽP ve své zprávě.
Čtěte také: Odevzdejte plynový kotel dobrovolně. Dostanete za to ještě velké peníze, pak už to bude mnohem horší
Zatím se na to tedy půjde po dobrém. Kontroly probíhají a snaží se lidem domluvit, aby si pořídili moderní způsob vytápění. Díky dotacím na to lze navíc získat i nějaký ten příspěvek. Aktuálně byla zahájena finanční podpora pro výměnu všech uhelných kotlů, a to i těch, které jsou ve stále ještě povolené 3. emisní třídě. Dá se však čekat, že i tu časem zakážou.
Foto: Shutterstock, zdroje: Komora KHK, Ekolist