Stát neustále hledá nové zdroje příjmů, přičemž obvykle naráží na to, že jediným, od koho může peníze získávat, jsou jeho občané. Už teď tu máme velmi rozbujelý daňový systém, přičemž v posledních letech pozorujeme stále vehementnější snahu o vymáhání i té poslední koruny, která státu náleží, ale možná mu v rámci nějaké té šedé zóny tak úplně nepřitekla.
Dosud to byla šedá zóna
Jednou věcí je totiž daňová optimalizace, která je při správném provedení naprosto legální. Druhou potom sázka na to, že někdo daň prostě nezaplatí, jelikož se domnívá, že stát se o jeho příjmu nikdy nedozví, a tak po něm nic chtít nebude.
Typickou ukázkou tohoto fenoménu byly nejrůznější transakce, které se významně rozmohly v rámci prodeje na internetu. K dispozici dnes máme velké množství internetových tržišť, kde může prodávat kdokoliv cokoliv, ať už je to bazarové či nové zboží. Platí přitom, že donedávna nikdo tyto příjmy příliš nedanil, jelikož nepředpokládal, že se o tom finanční úřad dozví, obzvlášť když transakce proběhla třeba v hotovosti.
Jenže toto už od loňského roku neplatí, a tak byste si měli dávat při vyplňování daňového přiznání skutečně dobrý pozor na to, co přiznáte a co ne. Pochopitelně byste měli přiznat všechno, a to dnes i pod tím důvodem, že stát už o tom dost pravděpodobně ví.
Kdy už si dát pozor
Od roku 2023 mají totiž internetové platformy, jako jsou právě tržiště, povinnost hlásit finančnímu úřadu v České republice transakce, které se na nich odehrají. Možná se teď leknete, že jste někde nepřiznali, že jste prodali třeba oblečení po dětech. Za to vás pravděpodobně nikdo stíhat nebude, jelikož tyto platformy budou hlásit transakce od určité hranice. Ta není úplně veřejně známá, avšak spekuluje se o nějakých 50 tisících korunách za osobu a rok. Důležitá je rovněž pravidelnost činnosti. Pakliže to budete v určité míře provádět po celý rok a prodáte například za 45 tisíc korun, je to rozhodně na hraně a měli byste si dát dobrý pozor.
Čtěte také: Čechům v roce 2024 naprali novou daň. Okamžitě musíte přiznat tento majetek, jinak to slíznete
Finanční úřad jednoduše uvidí všechny, kdo ve větší míře obchodovali, a potom mu už stačí to jen srovnat s jejich daňovým přiznáním. Pokud se to nebude shodovat, provede se kontrola a zřejmě se přijde na spoustu věcí. Platí přitom, že u kontrolovaného se podívají i do minulosti a mohou přijít na pěknou neplechu. Výsledkem může být skutečně mastná pokuta.
Foto: Shutterstock
Tento rozhazovačný stát už neví koho okrást.
No tak to bude zajímavé.
Hodněkrát jsem něco nabízel, něco i několikrát, ale většinou z toho sešlo. Gauč 10x inzerát a pokaždé jiný, nakonec jsem ho daroval potřebnému, Ale někde si můžou myslet, že jsem jich prodal 10 za 15000,-.
Aby pak někdo po mě nechtěl daň z té částky, i když jsem nikdy takovou neobdržel.
Je zajímavé jak si politici myslí, že nejvíc tady kradou občani co nikdy nic moc neměli.
Ale to je přesně jak se říká. “Podle sebe, soudím tebe”.
Ať se raději politici podívají kolem sebe, tam totiž mizí peníze, ať v rámci nehorázných platů, nebo různých náhrad !
Nějak tomu nerozumím. Koupím sobě nebo dětem oblečení za zdaněné peníze a když je obnošené prodám za nižší cenu, tak je to příjem, který musím zdanit? To se musel někdo zbláznit!!! Vždyť jsem v poměru vynaložených a získaných financí pořád v mínusu…….
Nenazranci a darmozrouti, chteji vysavat penize vsude a co ? Budou kontrolovat kazdeho treba milion lidi ??😯😐😬😕
Toto je lumpárna. Několikrát zdaněné zboží, tito lumpové opět zdaní.