Jeden by řekl, že mít úspory na bankovním účtu je v dnešní době velmi rozumné. Ostatně, lidé se tím hojně řídí a dle nejrůznějších statistik jsou aktuální úložky v bankovních domech v České republice doslova rekordní.
Peníze vám mohou přitížit
Jak se však ukazuje, značné části střadatelů by se to mohlo také pěkně vymstít. A to ve chvíli, kdy by si rádi zažádali o nějaký ten příspěvek od státu, případně ho již čerpají. Od roku 2025 se totiž v rámci novely o sociálních dávkách změní podmínky čerpání dávek, a to poměrně zásadním způsobem. Cílem je omezit jakékoliv plýtvání a ty, kdo mají vlastní zdroje, na ně také v první řadě odkázat.
V Česku se totiž vytvořila do značné míry nároková společnost a lidem už vůbec není hloupé jít si na úřady žádat o příspěvky, i když mají poměrně solidní majetek, ať už movitý nebo nemovitý. “Je pravda, že mám slušné úspory, ale přeci je nebudu vydávat za něco, co mi může zaplatit stát. Vždyť to platí i ostatním. Tak proč mám doplácet na to, že jsem si našetřil,” říká pro server Mix24.cz pan Roman z Prahy.
Jeho případ je v dnešní době skutečně typický. Jde o člověka, který žije v nájemním bytě v Praze, ovšem nepobírá zase kdovíjaký plat. To je obvykle rovnice, která opravňuje podobnou domácnost, aby požádala o příspěvek na bydlení. “Ano, dostávám přibližně 5000 Kč od Úřadu práce každý měsíc,” přiznává pan Roman.
O ně by však v příštím roce měl přijít, což ho postaví do nepříjemné situace. “Na účtu mám naspořeno 600 tisíc korun. Jsou to peníze, které mám takzvaně pro strýčka příhodu, případně na důchod,” vysvětluje. Jenže právě tyto úspory ho pravděpodobně připraví o příspěvek na bydlení.
Spotřebujte úspory
Úřady práce totiž budou nově zkoumat bankovní účty, zda tam žadatelé o dávky nemají vyšší sumy. Hranicí má být 200 tisíc korun. Nad ně už bude žadatel odkázán na to, aby úspory spotřeboval, než si zase půjde žádat.
“Tento postup jsme navrhli hlavně proto, abychom výrazně zjednodušili a urychlili proces kontroly výplaty dávek. Navržená úprava umožňuje na dálku ověřit žadatelem tvrzené skutečnosti o jeho majetkových poměrech, tedy existenci účtů a finančních prostředků na nich,” informoval ministr práce a sociálních věcí. “Rozhodně ale úprava neznamená, že by banky najednou měly svévolně sdělovat úřadům veškeré informace týkající se klientů a jejich rodinných příslušníků. Pouze na konkrétní dotaz odpoví úřadu práce, který hodnotí nárok na dávku.”
Názory na to, zda je tento postup správný, se různí, a to jak v laické tak odborné veřejnosti. Každý na to má trochu jiný pohled, který vychází z jeho aktuální situace. Určitou nepříjemností je ale už jen skutečnost, že se lidem budou lustrovat účty.
Foto: Shutterstock
Naprostý souhlas, že by lidé s prostředky a majetky neměli brát podporu. Ale co bohaté firmy, u těch dotace nevadí? Řekl bych, že je to úplně stejné!
Česká republika má problém s mafiíí na všech patrech státních složek a soukromého sektoru. A tady Jurečka chce pátrat, kterej Ferda zneužívá sociální dávky příspěvek na bydlení a nevím co ještě.
Nepopírám že nějaké procento zneužití tady je, ale stát kryje ty největší zlodějny kde tečou miliardy na trhu práce. Zaměstnávání na černo, až po drahé ceny bytů, kde si namastí kapsu každej mafián východu. Myslím, že tohle to jsou Jurečkovy populistické kroky.
Pokud to Jurečka s tou svoji agendou myslí vážně, tak je třeba začít ze zhora, protžoe tam je zlatej důl pro ty nejchudší. Nějakých pár tisíc, co někdo zatají při podnikání u stánku s pivem, není třeba dělat křížové výpravy za zločinech.
Pravda bude tam venku.
Jakápak novinka, já už před 15 lety když jsem hledal práci a na úřadu práce jí pro mě neměli a ptal jsem se z čeho mám žít, tak mi řekli jestli mám počítač tak ho můžu prodat a žít z toho, jestli mám auto tak ho můžu prodat a žít z toho.
A to jsem právě hledal práci kde bych mohl využít auto.
A hlavně prý pokud mám rodiče, tak mě můžou živit oni, i když už jsou sami dávno v důchodu !
Ale jinak samozřejmě s tím souhlasím, pokud má na účtě někdo nadbytek peněz, tak nejdřív musí zužitkovat ty peníze a pak může dostat nějakou pomoc od státu.
Nevím proč by měl někdo pobírat pomoc od státu a na účtě mít několik stovek tisíc korun ?!!
A hlavně ti co pobírají nějaký doplatek na to že mají drahý nájem, se úplně v klidu můžou přestěhovat někam na okraji města a mít ten nájem tím pádem malý.
V opačném případě si holt ten dotyčný najde další čtyři zaměstnání denně a bude do nich chodit a pak bude mít na vysoký nájem.
Ale to už jsem měl řešit tak před 10 lety !
To bylo pamatují si to
No, tak si to uloží na Revolut, a Úřad práce bude mít smůlu. 😏
Ono se řekne úspory. Loni jsem dala 20tis Kč za operaci šedého zákroku a u zubaře jsem nechala 70 tis. Mít na úctě z bývalé práce nasetreno přes půl milionu, není žádná ostuda.
Když si z toho každý měsíc vy beru 6000 Kč na nájem, příjdou nečekané výdaje, tak to dlouho nevydrží. Vím, že pro některé lidi je to velká úspora, ale to, že musím bydlet v nájemním bytě není moje chyba. Neměla jsem to štěstí, svých si koupila být do vlastnictví za pár kacek . Také nám to slibovali, ale skutek utek. Proto mám nasetreno. Ale trvalo to 20 let usilovného setreni. Dnes si za to nekoupím ani předsíň od bytu.
Kontrolovat lidem účty není nepříjemnost, ale lumpárna. Juračka ať se stará, aby si vláda nepočínala jako u švédského stolu a nerozhazovala naše peníze. Nejprve ať si sníží vláda své nezasloužené astronomické platy a pak ať odevzdají své úspory na umoření státního dluhu, který ztrojnásobili.
Kdyby ty dob…. ..nahoře radši začali u sebe a ještě jim není trapné při svých platech pobírat příspěvky na bydleni, na dopravu apod,