Už na jaře lékaři upozorňovali, že často skloňovaných míst v nemocnicích pro pacienty s vážným průběhem nemoci Covid-19 je dostatek, případně že se další dají vytvořit. Jedním dechem ale dodávali, že může nastat jiný, byť související problém: nebude k dispozici dostatek personálu, aby se o tyto, ale i další pacienty s jinými nemocemi staral. Na jaře se černý scénář nenaplnil. Dnes jsme mu ale o poznání blíže a je pravděpodobné, že přinejmenším na některých místech republiky ho zakusíme.
Koronavirus tlačí ze dvou stran
Koronavirová epidemie totiž proti zdravotníkům hraje hned dvojí hru. Na jedné straně rychle přibývá pacientů, které nemoc Covid-19 uvrhla do těžkého stavu a vyžadují tak hospitalizaci, případně rovnou napojení na ventilátory či mimotělní oběh ECMO. Na druhé straně tu je potom šíření koronaviru mezi samotným personálem nemocnic. A to také nabírá na obrátkách. Podle nově zveřejněných údajů České lékařské komory je aktuálně mezi českými zdravotníky celých 1700 nakažených nemocí Covid-19. Největší podíl (700) připadá na sestry. Nakažených lékařů je 400 a ostatního personálu 600.
Zdravotnické odbory proto už vyzvaly ministerstvo zdravotnictví, aby vydalo pokyn k omezení zbytné péče. Zároveň je podle nich zapotřebí oslovit bývalé pracovníky sektoru zdravotnictví, kteří by mohli krátkodobě vypomoci v nemocnicích, sociálních službách nebo hygienických stanicích. Do akce budou zřejmě znovu povoláni také studenti lékařských fakult a zdravotnických škol.
Pomoct má nouzový stav i poučení laici
Podle předsedy Lékařského odborového klubu Martina Engela je zapotřebí, aby nemocnice obnovily své pandemické plány. Je podle něj nutné rozdělit jejich provoz na infekční a neinfekční část. Dlouhodobě plánované operace se budou muset opět odsunout na později. Tomu přitom chtělo ministerstvo zdravotnictví i samotné nemocnice zabránit, a to hned z několika důvodů. Takzvaní nekoronaviroví pacienti se tak dostávají do nekomfortní situace a nemocnicím zároveň neplynou prostředky, které jinak za podobné výkony dostávají a které je živí. Engel podpořil také návrh ministra zdravotnictví Romana Prymuly, aby zdravotnictví v krizi využilo takzvaných poučených laiků. Ti by měli být osloveni ale až tehdy, kdy se vyčerpají všechny další možnosti.
Roman Prymula už také potvrdil, že s největší pravděpodobností bude znovu vyhlášen nouzový stav. Ten dává ministerstvu zdravotnictví i vládě jako celku širší možnosti v řešení krize. Jde především o zavádění jednostranných zařízení, která mohou být bez aplikace nouzového stavu právně ošemetná. Ministerstvo tak už nechce opakovat chybu z jara, kdy nouzový stav vyhlásilo příliš pozdě.
Foto: Freepik