Zdá se, že proti dopadům globálního oteplování jsme začali bojovat příliš pozdě. Ukazuje se, že možná ani největší snaha v současnosti už nemusí pomoci. A to je pravda, že se ještě ani pořádně nezačalo. Plány sice již existují, ovšem snižování emisí oxidu uhličitého se zatím příliš nedaří. Ostatně, téma je to prakticky jen v Evropě, ostatní na to stále z vysoka kašlou.
Všichni jsou překvapení
Jenže vědci už hlásí, že jsme překročili takzvaný bod zlomu. Ten představuje navýšení průměrné teploty o 1,5 % oproti referenční hranici. A jak ukázala měření, letošní leden byl tím vůbec nejteplejším v historii. Už teď si ale můžeme být prakticky jisti tím, že tento rekord dlouho nevydrží. Pravidelně padají i rekordy pro další měsíce.
Zkrátka se ukazuje, že každý další měsíc je teplejším než ten předchozí, což je opravdu děsivý vývoj, který bude mít dopady i na Českou republiku. Někteří odborníci poukazují na to, že v tuzemsku by se navzdory očekáváním mohlo oteplování projevit s ještě větší razancí. Ostatně, už teď vidíme, že jsme prakticky přišli o zimu, která se proměnila v nepříjemnou kombinaci podzimu a jara.
Projekt Copernicus každopádně hlásí, že od února 2023 do dnešního byla teplota na Zemi o 1,52 stupně Celsia vyšší, než jaký je průměr let z doby před průmyslovou revolucí. To je právě ta referenční hodnota, která určuje stav věcí před tím, než lidé začali ve velkém vypouštět do ovzduší emise.
Co budeme dělat?
Rozdíl v podobě 1,5 °C se může zdát jako malý, avšak dle vědců je tato hodnota kritická. V roce 2015 přitom panovalo přesvědčení, že ještě existuje určitý čas na zvrácení situace. Předpokládalo se, že i kdybychom nic nedělali, této hodnoty dosáhneme až za desítky let. Jak se ukazuje, došlo k tomu podstatně dříve.
Opravdu znepokojující je také teplota naměřená v lednu roku 2024. Ta je totiž rovnou o 1,66 °C vyšší, než jaký byl průměr před průmyslovou revolucí. Dá se tedy předpokládat, že letošní rok bude ještě teplejší než ten loňský, což je doslova alarmující.
Čtěte také: Počasí v Česku přinese velký zvrat. Meteorologové vydali předpověď na celý týden. Situace je kritická
Vědci přiznávají, že mnoho receptů na řešení této situace nemají. Jen apelují na to, aby se ve snižování emisí postupovalo mnohonásobně rychleji. To by mohlo mít vliv na životy nás všech již velmi brzy.
Foto: Shutterstock