Pakliže se chcete přesvědčit, jak moc se doba za posledních pár let změnila, ideální způsob je porovnat poměry v bankovnictví, které tam panoval třeba před deseti lety a které tam panují dnes. Pryč jsou časy diskrétnosti a bankovního tajemství, na kterém byly banky kdysi ostatně zakládány. Dnes musí být vše maximálně transparentní, a s trochou nadsázky platí, že kdo chce, může se do vašeho účtu podívat. Přinejmenším pokud jde o úřady a státní instituce.
Kontrolám se nevyhnete
Bohužel se však v tomto směru postupuje ještě dále. Stát už dnes aktivně vaše účty nekontroluje, ale dělají to za něj přímo samotné banky. Je to pro ně poněkud zvláštní situace, protože tímto jdou často proti zájmům svých klientů. Musí jim totiž kontrolovat účty a jakékoliv nesrovnalosti hlásit.
Ještě předtím se však od vás pokusí získat informace, což se děje stále častěji. “Posílal jsem do zahraničí trochu větší částku než obvykle. Dříve byla do druhého dne na cílovém účtu, ale tentokrát se tak nestalo. Když jsem v bance pátral, co se děje, sdělili mi pouze, že platba byla zadržena. Posléze mi volali a doptávali se, odkud jsem peníze vzal a kam je posílám,” říká pan Jáchym z Prahy. “Když jsem jim říkal, že přeci vidí, z jakých účtů a od jakých firem mi chodí peníze a jednoduše zjistí i to, kam je posílám, sdělili mi tajemně, že jim to musím říct, jinak mi také mohou zrušit účet.“
Na sociálních sítích se přitom podobné příběhy velmi rychle množí. Zdá se, že tuzemské banky začaly brát vážně regulaci, která je nutí ke zjišťování původu prostředků tam, kde si nejsou jisty. Mají také povinnost kontrolovat, kam se peníze posílají a zda to náhodou nejsou nějaké pochybné účty.
“ČNB proto očekává a kontroluje, že všechny finanční instituce účinně a efektivně aplikují zásadu Poznej svého klienta. To znamená, že jednak vždy důkladně prověří, s kým vstupují do obchodního vztahu, ale také průběžně monitorují transakce a chování svých již existujících klientů,” uvádí k problematice Česká národní banka na svém webu.
Raději se podvolte
České banky mají přitom také mimořádně velké potíže s tím, pokud si peníze posíláte například na známé kryptoměnové burzy. Tam je pravidlem, že vám platby zadrží, případně vůbec neprovedou. Problémy jsou potom i s příjmem plateb z těchto účtů, přestože nikde není psáno, že by to nebylo povoleno, natožpak, že to není legální.
Banky jsou přitom poměrně přísné a často požadují vědět velké detaily o transakcích, případně požadují doložit daňová přiznání, ze kterých vyplyne, že jste si peníze, které vám chodí, skutečně vydělali a především také zdanili. Můžete si sice říct, že takové informace poskytovat nebudete, ovšem v takovém případě se skutečně připravte na zrušení účtu. To banka může provést bez udání důvodu, a často se tak děje doživotně, jak se nedávno ukázalo například u Raiffeisenbank.
Čtěte také: V Česku náhle končí oblíbená banka. Okamžitě si převeďte peníze, ať se někam neztratí
Je třeba se smířit s tím, že vaše peníze jsou pod permanentním dohledem. To může být na jednu stranu pozitivní, protože se tak může předejít i určitým podvodům, kterých je dnes značné množství, na druhé straně to ale není vždy zrovna příjemné, protože finance mnoho lidí stále považuje za citlivou a osobní věc.
Foto: Shutterstock
Myslím si, že je jednodušší mít své peníze doma. Když to jde, platím hotovosti. Spořím si doma a nikdo mi účet zrušit nemůže. Platí “co je doma, to se počítá, pánové”
Tak a ted se Babišovi na vsechno prijde
Když to tak chtějí, tak jim nakaslu a budu spořit doma. Oni nám nebudou poroučet, co uděláme s našimi penězi! 👍
Komunismus znovu v akci kdy kde kdo
Hotovost jediná jistota
To už je fakt ” do nebe volající. Prodám pozemek státu a musím prokazovat, kde jsem peníze vzala. Budu je chtįt rozdat svým vnoučatům, musím uvádět komu. Ještě by to měli rozšířit o kolonku ” proč jim to dávám. Protože podle mě neexistuje žádnè bankovní tajemství ani úroky, je lepší si penįze dát doma pod strožok.
Když transakce probíhají čestně nevidím důvod proč se obávat. Věřím, že tyto informace jsou chráněny a využívají je kontrolní instituce. V boji proti ziskům z různých černých obchodů, šedé ekonomiky a podvodných pastí je kontrola na místě.
Když je taková kontrola, tak jak je možné, že EU financovala teroristy v Palestině ?
to proto, že chapadla mocných EU jdou mimo kontrolu bank i států.
Jo a co pak naší “mocni”.????, pochybuji.ze se jich někdo dotazuje!!!!!!
Proto mám jeden účet v Holandsku a druhý na cestování Revolut. České banky jsou komické, Poslat pár € SEPA platbou znamená vyplňovat formulář jako při koupi vozu. ING v Holandsku mi prostě sdělí, že účet je v zahraničí a pošle peníze bez otálení, většinou jsou do třech hodin na účtu.
Nejlépe bude peníze vždy vyzvednout a banka tím pádem nebude mít problém zjišťovat, odkud přišly. Raději mít je doma. Osobně doufám, že se € nebo digitální měny nedožiji. Nepotřebuji, aby mi nějaký kretén, typu Křeček a Stanjura, kontroloval účet. Je mu po tom hovno.