Zaměstnanci stále více zdůrazňují, že už se jim nechce pracovat pět dní v týdnu, jako to bylo dosud obvyklé. Ba právě naopak, potřebují ubrat, jelikož je toho na ně příliš. Jde o vyvážení času, který trávíme v práci a který můžeme věnovat sobě samým, například svým koníčkům nebo rodině.
Poměr práce a zábavy je třeba vyvážit
Ať už chceme nebo ne, dnes to tak úplně vyvážené není a v práci trávíme více času, než čímkoliv jiným. Ale kvůli čemu? Abychom potom dostali svých 40 tisíc korun, což sotva stačí na uhrazení základních potřeb? Mnozí se začínají ptát, zda je tohle něco, co si od života žádají.
“Popravdě, měla jsem ze zaměstnání hrůzu, protože jsem to viděla na svých rodičích. Každý den přišli domů v šest večer úplně zdrchaní, a jediné, na co se zmohli, je kydnout se před televizi a potom se odvalit do postele,” líčí 30letá Karolína, která před časem dokončila studium na vysoké škole. “Když jsem tedy začala obcházet pracovní pohovory, vždy jsem dávala najevo, že chci plný úvazek, ale jen na čtyři dny v týdnu, více prostě nezvládnu.“
Na většině míst na ní hleděli s otevřenou pusou, a mnoho pochopení zde nenašla. Potom ale přeci jen objevila firmu, kde na něco takového dokázali přistoupit. Je to tam prý běžnou praxí a lidé tu mají pátky volné.
Dny práce ubývají
Podobný přístup razí v České republice stále více společností. Následujeme tak zahraniční země, kde se tento model začal etablovat ještě dříve. Mnohde ostatně se 4denním pracovním týdnem koketují v mnohem větší míře a už prováděli i podrobnější testy, jako třeba ve Velké Británii nebo ve Španělsku.
Obecně se ukázalo, že je to zcela jistě možná cesta. Vyšlo totiž najevo, že lidé jsou schopni za čtyři dny plného nasazení odpracovat stejné penzum práce jako v případě pěti dnů, kdy jsou ale unavení a nemotivovaní.
Čtěte také: Kdo dělá tuhle práci, schytá pořádnou pokutu. Jurečka do toho jde tvrdě, Češi jsou v úzkých
Například v Polsku tamní ministerstvo práce předložilo návrh na zkrácení pracovní doby. Teď se mluví o tom, zda to udělal každý den menším počtem hodin nebo jedním volným dnem navíc. Šlo by ostatně o pokračování trendu, který už byl nastolen dříve, kdy se pracovalo šest dní v týdnu. To už dnes také není představitelné.
Foto: Shutterstock