Není asi horšího období, kdy by se měla tato otázka opět otevírat, než je právě poslední čtvrtletí roku, do kterého spadají Vánoce. Právě to je totiž sezóna bohatých nákupů, kdy toho lidé potřebují jednoduše nejvíce. Obchody to samozřejmě vědí a podle všeho opět zneužívají situace, když nadměrně navyšují ceny.
Zákazníci mají problémy
Začínají se objevovat případy položek, které už jsou skutečně předražené. O másle se už několik týdnů mluví, přičemž to nejspíše bude ještě nějakou dobu trvat. Dle odborníků není vyloučeno, že se bude v obchodech prodávat za 100 Kč. Brzy by také měla začít zdražovat vejce, kde se naplno projeví nejprve omezení a následně i zákaz klecových chovů. Pochopitelně to nezaplatí nikdo jiný než koncový zákazník.
Jsou tu ovšem i velmi oblíbené položky, u kterých je zdražování značně iracionální. Jednou z nich je tradiční nápoj Granko, který do českých nákupních košíků stabilně patří již desítky let. Nikdy přitom nešlo o nějakou luxusní či drahou potravinu. Jeho cena se běžně pohybovala kolem 50 Kč, a to dlouhodobě.
Ale dnes? Je tomu úplně jinak, jak zjistil komentátor a vývojář videoher Daniel Vávra, který vyrazil do večerky, aby si právě Granko koupil, když mu došlo. Jak znám přiznává, dosud v obchodech na ceny příliš nehleděl, jelikož je velmi úspěšný a finančně zajištěný.
Zdražování nebere konce
“U 400gramového balení byla cenovka 175 korun,” zjistil překvapený Vávra s tím, že byl přesvědčen o tom, že jde o přirážku jednoho konkrétního obchodníka. Jaké ale bylo jeho překvapení, když zjistil, že i v běžných supermarketech se tento výrobek prodává za 150 Kč. To je prý i na něj moc, jakkoliv disponuje majetkem ve výši stovek milionů korun. Je skutečně zajímavé sledovat, jak současné ceny potravin dráždí i bohaté jedince, kteří si své jmění museli poctivě vydělat.
“V roce 2022 stálo v Albertu stejné balení 50 korun,” dodává dále Daniel Vávra na základě vlastní rešerše. Za pouhé dva roky tedy u tohoto produktu došlo ke zdražení o 200 %. Oficiální míra inflace byla rovněž vysoká, ale v daném období dosáhla “pouhých” 30 %. Dnes se přitom pohybuje kolem 2 % ročně, reálně ovšem důležité položky dále zdražují.
Čtěte také: Lidl prodával Čechům podivné máslo. Jen se po něm zaprášilo, stačilo zlevnit pětikorunu
“Přiznám se, že naprosto nezávidím těm, kteří mají i průměrně placenou práci, natož matkám samoživitelkám, nebo důchodcům. Jak může někdo vyžít s průměrným důchodem 20 000? A jak můžou nějací chytráci o tomhle vykládat, jak se máme dobře?” ptá se Daniel Vávra.
Foto: Shutterstock
S posledním odstavcem pana Daniela Vávry plně souhlasím.
Jak někdo může vyjít s důchodem 20.000 kč. Pokud jsou manželé důchodci dva, tak se to dá zvládnout. Pokud však zůstane jeden a bydlí v bytě s drahým nájmem, tak je to na ” mašli “.
Kam ta drahota povede?
Jednoduše řečeno lidí přestanou předražené výrobky kupovat řetězce je přestanou odkudkoliv objednávat protože budou plné sklady a navíc se začnou výrobky kazit a firmy je přestanou vyrábět protože nebudou mít odběratele.