Ještě před pár lety každý vymýšlel, jak ještě více přilepšit důchodcům, kteří se už tak měli více než dobře. Možná si ještě vzpomenete na těžko pochopitelné akce, kdy se například rozhodlo, že každý penzista zničehonic dostane 5000 Kč. Prostě se vzaly peníze ze státní kasy a takto jednoduše se rozházely, aniž by to přineslo cokoliv pozitivního. Šlo přitom o desítky miliard korun.
Seškrtá se kde co
Teď je situace opačná a představitelé státu si naopak lámou hlavu, kde důchodcům ještě něco sebrat a jak jim finance omezit. Zavděk přitom berou doslova každou stokorunou, kterou se takto podaří ušetřit. Jak jinak si totiž vysvětlit poslední opatření, které je zaměřeno skutečně cíleně proti důchodcům.
Stát se rozhodl zrušit státní příspěvek na důchodovém spoření a připojištění v rámci třetího pilíře, který dosud mohli čerpat právě i senioři. Pravdou je, že to bylo nastaveno poměrně nepochopitelně. Vždyť příspěvek v rámci spoření na důchod takto kasírovali i ti, kdo už v důchodu jsou a pobírají řádnou penzi.
Nikdo sice důchodcům nebude bránit v tom, aby nadále používali některý z produktů pro důchodové spoření, avšak už tam nedostanou státní příspěvek ve výši 340 Kč měsíčně, tedy 4080 Kč ročně.
“To je opravdu nespravedlivé. Proč bych si tímto způsobem nemohla spořit k důchodu jako každý jiný? Měla jsem tento produkt ve velké oblibě, ale teď ho budu muset zrušit, protože už nedává smysl,” říká paní Miroslava z Mladé Boleslavi. Někteří odborníci poukazují na nepromyšlenost takového opatření, protože řada seniorů přestane myslet na zadní vrátka, když v tom nebudou mít podporu státu.
Mělo to dobrý důvod
Na druhou stranu je ale pravdou, že mnoho důchodců penzijní spoření nepoužívala pro ten účel, k němuž bylo vytvořeno a ke kterému je státem podporováno, ale zřídili si ho jednoduše proto, aby z eráru dostali ještě nějaké ty peníze navíc. V podstatě si tak navyšovali svou penzi o 340 korun měsíčně.
Ministerstvo financí nejprve počítalo s tím, že zákaz čerpání tohoto příspěvku naváže na věkovou hranici 65 let, kdy se obvykle odchází do důchodu. To se však ukázalo být jako nepříliš dobře promyšlené, protože by to omezovalo motivaci lidí dále pracovat. Nakonec se tedy rozhodlo, že podporu nebudou dostávat pouze ti, kdo už dostávají vyplácen starobní důchod.
Čtěte také: Důchodci na to vyzráli. Berou o 3 tisíce měsíčně navíc, než kolik měli brát. Takhle se to dělá, poučte se
Penzijním společnostem se tento krok vůbec nelíbí. Důchodce totiž příspěvek motivoval dělat si rezervy na další roky, které se jim mohou hodit v různých krizových situacích, jako byla například energetická krize, kdy ceny za elektřinu a plyn prudce vyskočily a mnozí je nedokázali platit ze svých důchodů.
Foto: Shutterstock
Alešek a jeho oblíbené téma důchodci. Odborník na ekonomiku a důchodce, ale hlavně provládní patolízal.
Státní podpora stavebního a penzijního spoření jsou jen vyhozené miliardy. Je to dlouhodobý produkt. Peněžní ústavy by je měly zatraktivnit vysokým úrokem. Ne, aby nízké úroky suploval stát státními podporami. Důchodové spoření jsem zrušil. Důchodový fond České spořitelny mi prodělal 5000 Kč za rok a ještě jsem musel platit za vedení účtu. Státní podpora vůbec nic nezachranila, absolutní prodělek. Se stavebnim spořením to bylo obdobné. Stát by neměl vůbec podporovat podnikání bank. Ušetřené peníze by měl dát na sanaci současných a budoucích důchodů. Naše důchody nejsou vůbec nijak vysoké. Náš stát dává na důchody 8% HDP, průměr států EU je 12% ale vyspělejší státy dávají 14-16%. Náš stát je velký dlužník dnešních důchodců. Všechno zde vybudovaly předešlé generace a zaslouží si slušný život a ne.
ustrky a osočování. Dnešní vláda udělala z důchodců nebezpečí pro stát. Vnáší do společnosti mezigenerační nesnášenlivost. Jejich zoufalá politika je rozděl a panuj. To co předvádí je fialový hnus.
Tak to bych chtěl ty úroky vidět. Státní příspěvek je jediná možnost proč je penzijko a stavebko ještě atraktivní. Jinak jsou na prd.
Zapominar na to, že vstupem do EU jste nás okradli o platy a za máme nejnižší důchody v EU.A vysvětlí mi,kdo dal právo čerpat Ukrajincům naše peníze z z rozpočtu a jak jim vznikl nárok na sociální dávky a příspěvky na bydlení. Kromě toho, kdo podnikatelů kal a měl živnosti nemá nárok na důchod. Jak ten co bere důchod víc jak 20.000 měsíčně o němu přišel?
A to prý největší důchod v Česku je buď 240.000 nebo 270 000. Kdo ho může mít a za co. Potom ty vysoké důchody udělajį ten průměrný důchod 20.000 kč.
Nauč se psát!
Píšete o 5000kč které dostali. Ano,ale mnozí z nich je dali na přilepšenou dětem,vnoučatům. A samozřejmě to bylo v období vánoc,kdy se více nakupuje. Důchodci si tyto peníze nenechávali,ale dali je zase v období vánoc do oběhu.Stát o žádné peníze určitě nepřišel. Ty se jen těmto lidem otočili v ruce nebo na účtě.
Opět jeden z Vašich ” povedených” článků.
Zase důchodci….
Je zajímavé, že když si zamrčí lékaři, zdravotníci, soudci, policisté a hasiči…..peníze pro ně jsou vždycky.
Proč někdo nenapíše o tom, že v 90 letech bylo na důchodovém účtu 200 miliard…..kde jsou….????!!!!!!
Tehdejší vládnoucí ODS je nacpala kdo ví, kde, že nejsou potřeba….i tom napište.
Vláda Klause je dala do státnįho rozpočtu. Proč pan redaktor místo o důchodcích nepíše, kolik peněz mají politici? AaFiala shání každou stokorun o kterè by sedral důchodce, ale politikům by mohl vzít tisíce.
A co jste čekali od ODS ta okrádala lidí od nástupu papa Klause pokaždé
Pane Bože. To jsou ale pitomci. Kdo z důchodců bude tímto způsobem šetřit je hloupý a má Alzerheimera. Do důchodu mám jit příští rok a jestli tuhle sviňárnu příští rok prosadí, je s penzijkem konec. Vyberu a kašlu na to. A co se týká práce v důchodu. Ať pracují Jurečka a ta banda dezolátů, co teď tady tomu šéfují. Ti ještě nepoznali, co to je práce. Jen jim od sezení tvrdnou a rozšiřují se zadky. Jako prasatům.