Je vždy velkou událostí, když se na obloze děje něco zvláštního, co není běžné a co se neděje pravidelně. Takových úkazů není mnoho. Přinejmenším takových, které by byly patrné pouhým okem a které by mohli sledovat úplně všichni. Také proto jsou tyto chvíle tak vzácné a proto jsou v takový moment většinou zraky všech Čechů upřeny směrem vzhůru, aby viděly jedinečné divadlo, které se na nebesích odehrává.
Něco takového se jen tak nevidí
Tentokrát nepůjde o nic menšího než zastíněné planety Venuše samotným Měsícem. “V časných ranních hodinách ve čtvrtek 9. listopadu uvidíme už před rozbřeskem Měsíc ve fázi úzkého srpku (4 dny po poslední čtvrti), jak jeho vyboulená osvětlená část směřuje k jasné planetě Venuši, která se na podzim a v zimě octne na ranní obloze,” uvádí Astrofyzikální ústav sídlící v Opavě.
Většinou jsme zvyklí různé úkazy podobného typu pozorovat na noční nebo alespoň večerní obloze, kdy planety či hvězdy dokáží svou září vyniknout. Tento případ je ale jedinečný. Pouhýma očima bude viditelný i na denní obloze. Pravdou totiž je, že Venuši můžeme na nebi najít i za denního svitu. Pakliže si ale chcete celou událost užít plnými doušky, potom se doporučuje použití alespoň malého dalekohledu. Tím si celý zážitek znásobíte.
Vytipujte si místo a čas
Je však třeba být na pozoru, aby vám to celé neuteklo. Ačkoliv totiž bude Venuše na viditelný měsíční okraj vstupovat celou hodinu a možná i déle, samotný výstup zpoza neosvětleného okraje potrvá pouhé desítky vteřin.
Čtěte také: Do Česka jdou velké mrazy. Podzim skončil nečekaně rychle. Předpověď na celý týden
“V Praze vstup nastane okolo 10:58 SEČ, výstup okolo 12:13. Na jiných místech Česka a Slovenska se budou časy jevu lišit až v minutách,” informují astrologové všechny, kdo by si podívanou nechtěli nechat ujít. Pro svou lokalitu si můžete vše nasimulovat prostřednictvím programu Stellarium, případně pro předpověď pro konkrétní místo využijte web In the sky.
Foto: Shutterstock