Uzení masa je na podzim velmi oblíbenou činností. Nakládání masa i samotné uzení sice není až taková vědy, je třeba ale o něm vědět spoustu věcí. Pokud se vám uzení nedaří, možná děláte tyto chyby. Zkuste je odstranit, ať si můžete vychutnat dokonalý pocit z přípravy i konzumace skvělých pochoutek. Prozradíme vám, jak na uzení.
Nevhodný výběr dřeva
Nepoužívejte dřevo z jehličnanů, které jsou plné pryskyřice, ani zbytky desek s lakem nebo dýkou. Optimální jsou pro proces uzení především klasické tvrdé dřeviny typu buku či dubu. Dřevo z ovocných stromů dodá masu zajímavou chuť, jen si promyslete, jaké aroma chcete masu dodat. Všechno dřevo musí být řádně vyschlé. V opačném případě bude mít maso chuť po dehtu. Kůru ze dřeva vždy sloupněte.
Nesprávné nakládání masa
Pokud nakládáte maso do láku, musíte dodržet přesný poměr soli a vody. Pokud vodu na lák nedosolíte nebo přesolíte, uzené maso nebude dobré. Také nezapomeňte vodu určenou na lák nejprve převařit. Jinak se vám začne maso kazit, nebo dojde ke vzniku plísní. Naložené maso musí být také neustále v chladnu.
Špatná doba uzení
Každá potravina vyžaduje specifický způsob při uzení. Při uzení horkým kouřem určitě dobu uzení nepřežeňte. Stačí asi 8 až 12 hodin, jinak bude maso vyschlé a tuhé. Při kratší době uzení zase ale může být maso uvnitř ještě syrové.
Nevhodná či kolísavá teplota v udírně
Pokud udíte v dřevěné nebo kovové udírně a venku už teploty spadly značně pod bod mrazu, budete muset řádně a neustále topit. Když vám topeniště opakovaně vymrzne a znovu budete rozdělávat oheň, změny teploty masa mají na chuť neblahý vliv. Pořiďte si teploměr do udírny. Jde o nepostradatelnou pomůcku při uzení.
Nevhodné skladování uzeného masa
Pokud vyuzené maso zamrazíte, vydrží vám velmi dlouhou dobu a můžete si na něm pochutnat kdykoliv na něj dostanete chuť. Vždy ale uzené maso zamrazujte až po jeho kompletním vychladnutí. Tradičně se maso nejprve zavěšuje do komory, popřípadě na trámy na půdě, kde je neustále minimální teplota. Maso neobalujte pečicím papírem, alobalem ani fólií. Snížení vlhkosti totiž vede ke vzniku plísně.
Foto: Freepik