Stále více lidí zjišťuje, jak ve skutečnosti funguje důchodový systém v České republice a že některé informace, které dlouhou dobu považovali za rozhodující, vlastně neplatí. Hodně lidí je při odchodu do penze zklamáno tím, že nedostane sumu, která se obvykle sděluje v médiích, což je takzvaný průměrný důchod. Ten dnes činí 21 tisíc korun, což není špatné. Jenže na něj nedosáhnou zdaleka všichni.
Vůbec to nečekala
Jsou tací, kteří se po odeslání žádosti o důchod na Českou správu sociálního zabezpečení dozví, že budou pobírat třeba jenom 11 nebo 12 tisíc korun. A bohužel jsou i tací, kteří zjistí, že na žádný důchod vlastně nárok vůbec nemají.
“Nějakou dobu jsem dokonce zvažovala, že bych šla do předčasného důchodu. Nakonec jsem se ale rozhodla pracovat až do těch 65 let. Pak jsem si požádala o důchod, ale oni mi poslali zamítavé stanovisko,” říká seniorka Marcela, která se ještě nemůže nazývat důchodkyní, jelikož penzi nedostala. “Řekli mi, že nemám odpracováno dost let, abych mohla do důchodu odejít. Mám prý ještě pět let pracovat.“
Stalo se jí to, co potká každoročně tisíce lidí v České republice a o čem se příliš nemluví. Český důchodový systém má totiž velmi vysoko postavený limit odpracovaných let, kterých musí být 35 let. Respektive jsou to roky, kdy máte účast na důchodovém pojištění, kam se počítají i takzvané vyloučené doby, kdy byli dotyční například na rodičovské dovolené.
Čára přes rozpočet
Přesto to ale nemusí vystačit, pokud jste měli v kariéře období, kdy jste byli dlouhodobě nezaměstnaní, případně jste třeba pobývali v zahraničí. V takovém případě existuje ještě jedna alternativa, kdy můžete dostat důchod po 20 odpracovaných letech. To ovšem jen za předpokladu, že odpracujete o pět let více, než kolik je váš věk pro odchod do důchodu.
Čtěte také: Důchodci v Česku budou muset bojovat o řidičský průkaz. Pokud nesloží zkoušku, za volantem končí
“Musela jsem jít zpátky do firmy, kde jsem pracovala. Naštěstí mě tam vzali, a tak si tam těch dalších pět let odkroutím. Jsem ale zklamaná, to vám musím říct,” říká paní Marcela, která bude pracovat do 70 let. Měla už přitom plány na to, jak bude důchod trávit. Ty teď ale musí odložit.
Foto: Shutterstock
A co takhle napsat jednoduchá fakta. Důchod byl zaveden teprve před cca 200 lety. Nespadl z nebe, musí na něj platit ti, co jsou pracovně aktivní. To znamená, že jim to někdo musí brát a snižovat jim celý život jejich příjmy.
A je to jako pojištění – platíš málo, dostaneš málo. A také je potřeba určitou dobu pracovat, protože bez práce nejsou koláče, ale ani důchod.
Zcela zásadní otázkou je u každého jednotlivého důchodce, jak velké (nebo malé) hodnoty celý život vytvářel, aby mohl na důchod žít v klidu. Až se zima zeptá, co jsi dělal v létě……
A není to politická otázka, každá vláda má zabezpečit pouze to, aby byl systém vyrovnaný, neboť nemá tiskárnu na peníze. A i kdyby měla, tisknutím peněz jen sníží jejich hodnotu, takže nikomu nepomůže, jen spustí hyperinflaci. Je to úkol z první třídy základní školy. Výdaje se musí rovnat příjmům.
Chtít, aby pracovití lidé platili více těm, co se dostatečně nepodíleli na důchodech těch ostatních je přece velmi nespravedlivé.
Kdo má tedy zodpovědnost za situaci dané paní a kdo to mohl po celý její život ovlivnit, když ne ona sama ?
Naprosto přesně jste to popsal. V 11/24 mi bude 60 let. Mám odpracováno 38 let a předběžný důchod 24 tisíc. Musím ale ještě 4 roky pracovat, aby h dosáhla duch.věku.
O předčasný důchod jsem požádala v listopadu 2022, bylo mi 61 let. Paní mi spočítala roky, bylo jich 41 let a starobní důchod mi vyšel na 21000 Kč.
V práci mě v březnu 2023 propustili důvodu reorganizace. Byla jsem pak na nemocenské a na podpoře v nezaměstnanosti. Do předčasného důchodu jsem šla v říjnu 2023.
Paní zmiňovaná v článku nemohla být celou dobu v pracovním procesu, patrně si i po revoluci užívala volna, tehdy byly životní náklady nízké. Kdyby podnikala jako můj manžel, měla by i tento čas zohledněný.